Tropická bouře *****

Posted: 22. 9. 2008 in film týdne

Film týdne (91)

Tropická bouře

Masakr!

Pro začátek bych měl uvést, že jsem tak velkým fanouškem Bena Stillera, jak jen může dospělý člověk s pozitivním vztahem k imbecilnímu humoru být. Následující text proto čtěte se střízlivým nadhledem, jenž mi během psaní chyběl, nadále chybí a ani se za to moc nestydím.

Řady nepřipravených diváků mohou lehce prořídnout ještě před začátkem hlavního filmu, jemuž předchází jedna reklama na fiktivní výrobek a tři trailery na fiktivní snímky, v nichž vystupují fiktivní herci, hlavní hvězdy Tropické bouře.

Tugg Speedman (Ben Stiller), akční hrdina, jenž věděl, co udělat již v pěti dílech Pařáka, brzy zaútočí na kina a rekordy v tržbách Pařákem VI: Globálním táním.

Komik Jeff Portnoy (Jack Black) své fanoušky jistě potěší druhým dílem Tlustoprdů, ulítlé komedie o šestičlenné prdící rodince („V některých zemích to považují za kompliment“). Všechny ztvárnil sám Portnoy.

A konečně – držitel pěti Oscarů, dvou Zlatých glóbů a šesti pekingských cen Plačící opice Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) nás přijde dojmout strhujícím homosexuálním dramatem Satanova alej (po boku Tobeyho Maguirea, spoludržitele ceny MTV za nejlepší polibek roku 2002).

Tři výše uvedeni se právě ve Vietnamu pod vedením debutujícího britského režiséra Damiena Cockburna (populární britský komik Steve Coogan, u nás známý hlavně díky jinému filmu o natáčení filmu Tristramu Shandym) snaží natočit nejlepší válečný film všech dob. Jako předloha jim má posloužit kniha vietnamského veterána „Štístka“ Taybacka (Nick Nolte). Natáčení kvůli hvězdným manýrám celebrit, psychopatii režiséra a pyromanství experta přes výbušniny nevychází podle plánu, což se donese i obtloustlému a velmi, ehm, židovsky vyhlížejícími producentovi. Po jeho pohrůžce, že Cockburnovi zarazí určitou část svého těla do určité části jeho těla, aby jí polechtal jinou určitou část režisérova těla, přistoupí bezradný rejža na Taybackův návrh a hromadu hollywoodských primadon zatáhne do skutečné džungle, daleko od klimatizovaného hotelu, drog a dotěrných televizních kamer.

Sotva Cockburn seznámí uprostřed divočiny vysazené herce se svou odvážnou ideou natočit film guerillově (což při pohledu na Portnoye svádí k zaměnění za slovo gorilově), pomocí kamer přimontovaných na stromech, udělá krok nevhodným směrem a dá svému příjmení nový, doslovnější význam. Přístup zbyvších zainteresovaných k nastalé situaci je různorodý. Speedman, přesvědčený o předpřipravenosti všeho okolo, bere nebojácně do rukou seznam scén, potažmo celého projektu, aniž by si připouštěl jakékoliv nebezpečí. To Lazarus, v rámci maximálního sžití s rolí mimochodem přeoperovaný na Afroameričana, začíná mít docela oprávněný strach. V okolních pralesích jsou zakukleni jedni z nejčilejších výrobců heroinu na asijském kontinentě. K pozdějšímu velkému potěšení závisláka Portnoye.

Před pár lety by bylo nemyslitelné, aby nějaká komedie stála bezmála sto milionů dolarů, Tropická bouře jich pozřela 92 a JE to na ní vidět. Ohlušující výbuchy, realistické výstřely okázalé záběry helikoptér za zvuků velmi řízného soundtracku a akční scény, překonávající svou akčností většinu současné akční produkce. Po stránce technické natřískanosti jednoznačně špičková práce, v žádném ohledu ne odbytá, naopak jdoucí vždy až na doraz. Pro lepší představu „masérského“ přístupu si zkuste představit stoprocentní antitezi Malickovy Tenké červené linie. Paradox tohoto velkého filmu velkého studia tkví v jeho zesměšňování všeho, co s velkými filmy velkých studií souvisí.

Nejdříve herci, klasifikováni na hlupáky, tupce a idioty, kteří baží po Oscarovi, pročež hrají Akademií pravidelně oceňované hlupáky, tupce a idioty (ale pozor – úplného dementa nikdo nepřijme!). Scénář, natož knižní předlohu žádného natáčeného filmu jakživ nečetli („Nečtu scénář, scénář čte mě“), jejich herecké metody jsou – mírně řečeno – nezvyklé a žebříček životních hodnot postavený na hlavu. Stiller hraje po Zoolanderovi a Vybíjené dalšího prostoduchého hňupa se specifickým vnímáním reality, čili nepřekvapí tolik jako parodie herců herci Blackem a hlavně Downeyem Jr., stoupajícím po několikaleté pauze hooodně vysoko. Bílého herce hrajícího černého herce zvládl špičkově (resp. přesně tak, jak je na drsného černocha zvyklá většina diváků) a při závěrečném (ne)odhalení své pravé identity by i dojímal, kdyby nebyl jakýkoliv náběh na dojemnou scénu vždy bezprostředně a svědomitě shozen… jeho shozením.

Ještě větší zmetci jsou producenti, neboť jejich zmetkovství vychází z pečlivého kalkulu. Při cílevědomém snižování dobrého vkusu diváků – konzumentů za využití lží postavených na dalších lžích, je nic nemůže ohrozit. Lidské oběti mají nižší hodnotu než oběti finanční. Tohle kálení do vlastního hnízda je umocněno na n-tou obsazením kdysi milované záruky komerčního úspěchu, Toma Cruise, do jedné velmi důležité a velmi zlé role (hodné postavy své spolupracovníky většinou neoznačují za méně schopné než vykastrovaná opice, což je jenom špička ledovce). Mám teorii, že se mimořádně zákeřným a nenávist vzbuzujícím pojetím své role mstí člověku reálně existujícímu. Jestli ho pod výtečnou maskou a bez předchozího vědomí koho hraje poznáte napoprvé, vyhráváte zájezd do Laosu (cesta a ubytování není v ceně).

Tropická bouře paroduje konkrétní filmy spíše vzácně (Četa, Apokalypsa, Lovec jelenů), více se naváží do filmového byznysu, hvězd a filmů jako takových. Z větší části ji tvoří scény, které jste nejspíš párkrát viděli, ale na které je zde nahlíženo perspektivou znuděného, přesyceného diváka. Mnohdy to jsou naprosto nicotné detaily, jako drsný zabiják, jenž během stopování hrdinů sebere ze země odhozenou plechovku a procedí „Řitní maz“ (jméno fiktivního výrobku). Smrtelná vážnost pojetí vtipnost jenom násobí. I když si celou dobu utahují z filmů, nepřestával jsem tvůrcům věřit, že filmy kolem a kolem vzato se všemi jejich hloupými klišé stejně milují. Při věštění, kdo bude milovat jejich film, je snazší začít tím, kdo jej pravděpodobně milovat nebude: ochránci zvířat, homosexuálové, sociálně (sou)cítící… zkrátka a dobře všichni, kteří nerozdýchali Borata. Tenhle film je minimálně stejně odvážný, stejně politický nekorektní a i při pár hluchých místech a téměř dvouhodinové stopáži ještě vtipnější a rozhodně víc kulervoucí.

Abych neměl výčitky svědomí z neblahého vlivu na mládež, pro jistotu tuto ódu na jednu obhroublou komedii zakončím varováním:

VAROVÁNÍ:
Humor Bena Stillera nemá daleko ke svéráznosti (někdo tomu říká debilita), jeho nejnovější počin k radosti všech fanoušků a nelibosti všech puritánů netvoří výjimku. Před návštěvou kina proto doporučuji dvojité introspektivní ujištění, jste-li ve správné duševní pohodě ke zhlédnutí politicky nekorektní, neskutečně vulgární a místy velmi brutální komedie.

P.S.: Titulky Františka Fuky logicky nemohly zaznamenat původní slovní ekvilibristiku ve vší její sprostosti, ale jsou excelentní.

P.P.S.: Chcete-li si prodloužit zážitek z filmu, doporučuji zalovit ve vodách internetu. Webová kampaň Tropické bouře patří k nejzdařilejším a nejpropracovanějším (velmi populární je například virální video o virálním videu)

Tropická bouře (USA 2008)
délka 106 minut
režie: Ben Stiller; scénář: Ben Stiller, Justin Theroux, Etan Cohen; kamera: Jeff Mann; hudba: Theodore Shapiro; hrají: Ben Stiller (Tugg Speedman), Robert Downey Jr. (Kirk Lazarus), Jack Black (Jeff Portnoy), Jay Baruchel (Kevin Sandusky), Brandon T. Jackson (Alpa Chino), Steve Coogan (Damien Cockburn), Nick Nolte („Štístko“ Tayback)

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (79%), IMDb (7.8), RT (83%)

Reklamy
Komentáře
  1. OLA píše:

    Toz na taku dobru „pakosinu“ by som sa rada podivala, Stillera zvladam…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.