Umírající zvíře ****

Posted: 13. 10. 2008 in film týdne

Film týdne (94)

Elegy

„Čas utíká, když se nedíváte.“

Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy. (oficiální text distributora)

Už o tom netřeba vést polemiky – Isabel Coixet je nejlepší současnou režisérkou filmů o lidech, jejichž osudy vás rozbrečí. Včetně povídky z Paříži, miluji tě, jsem se u jí režírovaného počinu citově odhalil již počtvrté. Jednou k onomu odhalení dokonce došlo při pohledu na odhalenou Penélope Cruz, což vážně nelze nazvat jinak než citovým vyděračstvím.

Knihu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha, jejíž název, odvozený z básně W. B Yeatse, je zároveň českým názvem filmu, si režisérka bezesporu nevybrala náhodou. Byť začíná jako přemoudřelé intelektuální drama (kterým navenek velice podobná Lidská skvrna zůstává až do konce), v poslední třetině odhazuje veškeré artové zábrany a šije to do nás naplno.

Závěrečné minuty nejsou svým pojetím vyloženě laciné, vlastně věrohodně znásobují tragičnost výtečně napsaných postav, zkoumají pojem elegie z různých úhlů a film navíc končí přesně v momentě, kdy jej od kýče dělí poslední tenoučká vrstva. Odevzdáni sobě napospas, navěky. V romantickém spříznění dvou duší snad ani dál zajít nejde. Umírající zvíře si ale nezaslouží být vydáváno za pozornosti hodné pouze kvůli onomu závěrečnému žalozpěvu.

Scénář zajímavě řeší krizi proutníka za zenitem, k níž má rozhodně co říct samotný Kepesh, jehož sebeklamné a cynické vnitřní monology se někdy ukážou být stejně neupřímnými vnějšími dialogy. Zajímavější než „povinné“, nicméně k rodinným hodnotám nebývale kritické hledání cesty k synovi, je jeho pragmatický přístup k ženám. Ke Carolyn, která mu poskytuje, jak v jedné scéně s upřímností vyzrálé ženy podotýká, „Pure fucking“, tak ke kubánské, pohádkově krásné i pojmenované Consuele. Klepesh nevěří, že by vztah s ní mohl fungovat, v klíčovém okamžiku ji přesto nedá vale a v rozhodování neupřednostní druhý, nýbrž první nejoblíbenější orgán Woodyho Allena. Nepřipravil ji tím sobecky o největší štěstí jejího života?

Ben Kingsley byl pro role šarmantních, ale tak-trochu-zmetků předurčen, při ztělesňování pojmu morální ambivalence ani tentokrát nevykrádá sám sebe, což je nejlépe patrné během scén s Dennisem Hopperem, pořád stejným unaveným hipíkem. Méně štědrou dávkou nejednoznačnosti byla obdarována postava Penélope Cruz, která ani mimořádnou autenticitou svého herectví ve vyhroceném závěru nemůže skrýt napsáni Consuely jako andělské bytosti z jiného vesmíru, která si na Zemi odskočila, jen aby svedla jistého sofistikovaného profesora literatury.

Umírající zvíře je velmi kvalitní pocitovkou (nepodceňující význam intelektu), dýchne z ní na vás smrt stejně jako radost z nepředstavitelně křehkého bytí. A možná přijdou i slzy.

Umírající zvíře (Elegy, USA 2008)
délka 108 minut

režie: Isabel Coixet; scénář: Nicholas Meyer; kamera: Jean-Claude Larrieu; hrají: Ben Kingsley (David Kepesh), Penelope Cruz (Consuela), Patricia Clarkson (Carolyn)

85%

jak hodnotí jinde: ČSFD (73%), IMDb (7.1), RT (74%)

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Slzy sa spontanne netlacili, pocitovka to je sice pekna, ale prislo mi to prilis „zamerikazovane“, presexovane….Aj ked neupieram, ze nazvu ten dej plne odpoveda!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.