Vicky Cristina Barcelona ****

Posted: 24. 10. 2008 in film týdne

Film týdne (95)

Vicky Cristina Barcelona

Jak užít a přežít

Dvě sympatické Američanky odlétají strávit léto do Barcelony. Vicky (Rebecca Hall), studentka katalánské kultury, má tendenci všechno dopředu plánovat a pečlivě analyzovat, svůj milostný život nevyjímaje. Zatím věří, že ve snoubenci Dougovi (Chris Messina) našla lásku na celý život. Její kamarádka Cristina (Scarlett Johansson) představuje pravý opak, jedná impulzivně, často nezodpovědně a toho pravého stále hledá. Pražící slunce a elegantně dotírající bohém Juan Antonio (Javier Bardem) v obou ženách probudí skryté vášně i řadu protichůdných pocitů. Tento nestálý milostný čtyřúhelník má navíc získat mnohem zajímavější tvar s příchodem Juanovy eruptivní manželky Marie Eleny (Penélope Cruz). Není pochyb, oč se zde hraje – kdo skončí s kým?

Woody Allen nebyl ani s osmatřiceti filmy a dvaasedmdesáti lety na svém úctyhodném kontě akceptován českými distributory coby autor lákající jménem vlastním, nikoliv hvězd, jež obsazuje. Předchozí Kasandřin sen (2007) nám v kinech pravděpodobně již naservírován nebude. Ne, že by to zrovna u tohoto filmu nějak moc vadilo, ne, že by to vůbec u nějakého Woodyho filmu nějak moc vadilo. Po zhlédnutí VCB (neplést prosím s nějakou nakažlivou chorobou) na velkém plátně, musím s drzostí heretika konstatovat, že televizní obrazovka by audiovizuální stránce nijak výrazně neuškodila. Shora i zdola španělský soundtrack zní jasněji, práce kameramana, stavějícího více na detailech tváří než na dlouhých záběrech, dobře vynikne, ale kvalita toho hlavního, totiž slov, bude vždy a všude stejná. Vysoce nadprůměrná.

Není v moci českých titulků zachytit rozmanitost ve vyjadřování postav, mnohé načechrané dialogy kvůli nim vyznívají dost všedně, ale zaposloucháte-li se lépe, dopřejete svým uším dávku rozkoše. Té si dopřávají také hrdinové, navzdory přístupnosti „od 15 let“ a zvěstem o lesbických hrátkách však není radno čekat odvážné milostné scény. Film je dost žhavý i bez nich. Jak by ne, když milostným svodům vzájemné podléhají natolik pohlední a charismatičtí herci. Kdyby jen to, oni navíc skvěle hrají! Nejlépe mi svou přirozenou polohou sedla Rebecca Hall – strojené věty v jejím podání vůbec strojeně nepůsobily. Penélope Cruz, na niž jsme navnaďováni přes půl hodiny, dodává ději potřebný impulz v roli horkokrevné Španělky, ale ke klasifikování za hlavní postavu má stejně daleko jako všechny ostatní. Každý uvolňuje prostor někomu jinému a v paměti nakonec pořádně neutkví nikdo.

Je velmi zavádějící prezentovat VCB jako lehkou sexy komedii. Neustále komíhá jen těsně nad čárou, která dělí komedii od dramatu. Stačilo by ubrat těch pár (vážně jenom pár) vyloženě komických situací a dostaneme tragédii. Nevím, jestli Woody cíleně rozvíjí svůj nápad z Melindy a Melindy (2004), nebo mu jednoduše docházejí nápady na vtipné hlášky, vtipný film si na každý pád představuji jinak. K VCB nejlépe sedí adjektivum „prázdninový“. Sice uváděný v měsíci, kdy teplota váhá, jestli už jít pod nulu, nebo ještě chvíli posečkat, ale (či právě proto) bezchybný co se týká přenášení nálady prosluněné, hédonistům přející krajiny na diváka. Nemohu napsat, že VCB dělá pro Barcelonu totéž, co udělal Manhattan (1979) pro Manhattan, na to jsou záběry tamějších památek příliš krátké a málo opojné, film rozhodně nadechuje Španělsko plnými doušky (a méně plnými vydechuje Allena).

Podvědomě jsem čekal, že Vicky Cristina Barcelona dopadne hůř. Tajně jsem si přál, aby dopadla lépe.Výsledek není docela matný, ani příliš oslňující. Woody stále obtížněji maskuje absenci šťávy. Zjevné scénáristické berličky – neustále přidávání nových postav místo využití těch stávajících, spoustu věcí vysvětlující vypravěč – přesto neubírají filmu na atraktivitě a díky pohotovému střihu nejspíš nebudete mít moc času nudit se. Pokud ano, může vás stále těšit vědomí, že se nenudíte u ničeho hloupého.

Vicky Cristina Barcelona (Španělsko/USA 2008)
délka 96 minut

režie a scénář: Woody Allen; kamera: Javier Aguirresarobe; hrají: Rebecca Hall (Vicky), Scarlett Johansson (Cristina), Barcelona (Barcelona), Javier Bardem (Juan Antonio), Penélope Cruz (Marie Elena), Chris Messina (Doug)

80%

jak hodnotí jinde: ČSFD (85%), IMDb (7.8), RT (80%)

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Suhlasim, ze je to pohodovy prazdninovy film, zanecha prijemny dojem a Barcelona vyzera dobre.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.