Dobrou noc, mami *****

Posted: 3. 11. 2008 in film týdne

Díky Cinemaxu, jedné z mála televizních stanic, jež si zaslouží reklamu, se nám zde v jednom týdnu opět střetly dva filmy, jež si zaslouží, ehm, reklamu. Přitom je spojuje „pouze“ nízký rozpočet, dobří herci a geniálně prostá výchozí idea.

1. Film týdne (96)

night

Stalo se jedné noci

Ten večer začíná jako každý jiný. Jessie (Sissy Spacek) vykonala většinu povinností ženy v domácnosti (a pár navíc) a je připravena udělat své matce Thelmě (Anne Bancroft) manikúru. Ještě předtím vyhrabe na půdě starý revolver a mimoděk pronese, že se před půlnocí zastřelí. Matka ji nebere vážně.

Měla by.

Když vyjde najevo, jak se věci mají, začíná dialog, více než hodinu dlouhý dialog. Dcera vysvětluje jak prát, kdy vyzvednout mléko a kam schovat které sušenky. Matka na pokraji nervového zhroucení jí mezitím dlouho naplánovaný čin rozmlouvá. Budou její přesvědčovací metody silnější než dceřino odhodlání?

Z dialogu postupně vyplývají závažné skutečnosti o minulosti i přítomnosti obou žen. Všichni osudoví muži je opustili, vztahy s ostatními členy rodiny jsou problematické a především – Jessie již od mládí trpí epilepsií. Ačkoliv déle než rok žádný záchvat neměla a dokonce existuje šance, že by si našla zaměstnání, na sebevraždě trvá.

Souboj argumentů je vyrovnaný. Jessie svůj stav věčné nenaplněnosti přirovnání k jízdě vlakem, z něhož můžete vystoupit teď, nebo až za deset let a vyjde to nastejno. Thelma ji zprvu odrazuje (co když je smrt jako když slyšíš budík, ale nedokážeš se probrat, abys ho zastavila?), následně se ji snaží pochopit a v závěru ve vší zoufalosti přechází do ofenzívy, poukazujíc na sobeckost dceřina počínání.

Jen matka a dcera. Žádné další postavy. Jedna chce zemřít, druhá jí v tom chce zabránit. Prosté a nesmírně provokativní. V samozřejmosti dceřina přístupu je cosi z absurdní komedie, z níž se svírá hrdlo. V zpočátku racionálním, emocemi nezmítaném přístupu obou žen rovněž, ale nikdy na úkor věrohodnosti. Troufám si říct, že jsem od začátku do konce dobře věděl, proč se chovají daným způsobem.

Psychologicky přesvědčivě prokresleným hrdinkám vdechly život dvě výborné herečky. Ponořené do svých rolí, perfektně sehrané ve vzájemné lásce i nenávisti. Aniž bych chtěl jejich výkony zlehčovat, takto napsané postavy musí vyhecovat k nadlidských výkonům většinu hereček odpovídajícího věku. Rád bych viděl pojetí týchž rolí jinými hereckými představitelkami. Třeba na divadle, kde byla kontroverzní, Pulitzerovou cenou ověnčená hra Marshy Normanové roku 1983 prvně uvedena.

Film režíroval stejně jako divadelní představení především na divadle oceňovaný Tom Moore. Divadelnost pojetí mu nemá smysl vyčítat. Jakákoliv snaha o formální inovaci by leda uškodila solidnímu dramatickému jádru. Krom úvodních a závěrečných vteřin stoprocentně interiérové (místnosti jsou pro zpestření často střídány) přání dobré noci ze všeho nejvíc připomíná lepší televizní inscenaci. Což lze pochopit.

Nestává se často, abych musel citlivější diváky varovat před sledováním konverzace, občas hádky dvou žen. Málokterá konverzace je totiž TAK vyhrocená a s TAKOVOU otevření přistupuje k jindy naprosto tabuizovanému tématu. Srovnání snese snad jedině s Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966), která je ovšem odlehčena alespoň mrazivým humorem. Ono není ani trochu příjemné čekat půldruhé hodiny, jestli někdo nakonec spáchá sebevraždu, nebo ne. Rozum si od této možnosti automaticky drží distanc (vždyť je to americký film), ale srdce stále víc chápe, proč to chce Jessie udělat… Co myslíte?

Dobrou noc, mami (‚Night Mother, USA 1986)
délka 96 minut

režie: Tom Moore; scénář: Marsha Norman; hudba: David Shire; kamera: Stephen M. Katz; hrají: Sissy Spacek (Jessie), Anne Bancroft (Thelma)

90%

jak hodnotí jinde: IMDb (7.1)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.