Pozemšťan ****

Posted: 3. 11. 2008 in film týdne

2. Film týdne (97)

the man from earth

Starý muž

„Na planetě Zemi žiji již 14 tisíc let.“ Co byste si pomysleli o člověku, který tímto výrokem zahájí společenskou konverzaci? Že je to blázen, lhář, provokatér…? Nespěchejte tolik s těmi soudy, zkuste nechat zdravý rozum ve foyer a vychutnejte si velmi netradiční sci-fi.

Pětatřicetiletý vysokoškolský profesor John Oldman (David Lee Smith) končí po deseti letech výuky své působení na nejmenované univerzitě. Jeho kolegové, zahrnující odborníka na archeologii, biologii, antropologii a náboženství v literatuře, pro něj připravili neočekávaný rozlučkový večírek. Během něj se za přispění několika indicií – neznámý obraz od Van Gogha s věnováním, pazourek z období paleolitu, fakt, že John jakoby nestárnul – stočí řeč nečekaným, výše naznačeným směrem. Autority ve svých oborech odmítají rozumem akceptovat, že k nim promlouvá člověk kromaňonský. Johnovo vyprávění o tom, co pár tisíc let zpět zažil, kterou historicky doloženou postavu osobně poznal, berou zpočátku jako hru pro zpestření. Jak přibývá jeho ne zcela zcestných argumentů, smyslem hry přestává být „bavit“. Bude třeba také přemýšlet. Proč? Proč by něco takového s vážnou tváří říkal, kdyby to nebyla pravda? Jedná se o vědecký experiment, skrytou kameru? Co když to nakonec pravda je?

John nemá žádný nevyvratitelný důkaz. Nic, čím by dokázal své setkání s Buddhou, svou účast na jedné z plaveb Kryštofa Kolumba. Jeho oponenti zase žádné z tvrzení nedokáží vyvrátit. Bloudění v kruhu neučiní přítrž ani příjezd psychologa, který Johnovu proklamovanou nesmrtelnost (že by byl upír?) zkusí otestovat střelnou zbraní. Ovšem nevystřelí. Docela jiný nádech získá toto filozofické klábosení v poslední třetině, kdy je údajným jeskynním mužem nastíněna notně alternativní verze dějin křesťanství. Z mého ateistického pohledu přitom ani ne příliš přitažená za vlasy. Pohledem věřícího půjde nejspíš o prachsprosté rouhání.

Ke snaze přijít za každou cenu s nějakým „skandálním odhalením“, přiživované navíc zbytečným dramatickým hudebním podkresem, bych měl námitky, ale ta ústřední myšlenka je mi vážně sympatická. Velice jednoduchá, velice podnětná, ponoukající nás přemýšlet mimo rámec filmu. Jak ovšem naznačuje jedna z postav, můžete bádat nad postavením jedince v dějinách lidstva, nad výhodami a nevýhodami věčného života a prchavostí času, stejně tak jenom poslouchat a bavit se neotravným intelektuálním machrováním scénáristy. Hnidopiši by bezesporu objevili nějaké ty nesrovnalostí, jež neodpovídají údajům v moudrých knihách, leč faktografická přesnost není tím, oč zde běží. Stačí společně s tvůrci čistě hypoteticky uvažovat „co kdyby…?“, což jsem shledával nadmíru zábavným a ani mi nevadilo, že to celé (jako většina filozofování) vlastně k ničemu není.

Na scénáři The Man from Earth pracoval americký povídkář Jerome Bixby od začátku 60. let až do své smrti v roce 1998 (poslední řádky diktoval na smrtelné posteli). Teprve v roce 2007 došlo za (finančního) přispění autorova syna Emersona k natočení nezávislého celovečerního filmu. Neznámé herce režíroval neznámý Richard Schenkman. S rozpočtem 200 tisíc dolarů moc nevyčarujete. Film, situovaný z devětadevadesáti procent do jediné místnosti, zpracováním dle předpokladu dech nebere, tep nezrychluje, víceméně jenom vyklízí prostor tomu podstatnému, obsahu.

Strašně rád bych, kdyby potenciál Pozemšťana praštil do očí nějakého bohatého filmového producenta, jenž by z něj vykřesal oči z důlků vyrvávající blockbuster za 200 milionů dolarů (jen prosím nesvěřujte režii Emmerichovi). Anebo by na tom mohli postavit (minimálně) desetidílný seriál nebo taky… Ne, raději ne, verze „čtyři stěny, pár osob, krátkej čas“ je vlastně ideální a všem, kteří kvalitu sci-fi nepoměřují dle množství mimozemštaňů, světelných mečů a vesmírných lodí (ty ukojí nanejvýš plakát filmu), ji vřele doporučuji.

Pozemšťan (The Man From Earth, USA 2007)
délka 87 minut

režie: Richard Schenkman; scénář: Jerome Bixby; kamera: Afshin Shahidi; hudba: Mark Hinton Stewart; hrají: David Lee Smith (John Oldman), William Katt (Art), Annika Peterson (Sandy)

85%

jak hodnotí jinde: ČSFD (81%), IMDb (8.2)

Reklamy
Komentáře
  1. Sabina napsal:

    Potřebuju nutně sehnat knihu Pozemšťan…nevíte náhodou kde…jinak, supr film…fakt moc hezké:)

  2. Matty napsal:

    Shánění knihy (resp. přepsaného scénáře)bude trochu problém. Pokud je mi známo, do češtiny přeložena nebyla a v zahraničí je k dostání pouze tento útlý paperback: http://www.amazon.com/Jerome-Bixbys-Earth-Richard-Schenkman/dp/0573663343/ref=pd_bbs_sr_2?ie=UTF8&s=books&qid=1229016620&sr=8-2 Více o autorovi je pak česky zde: http://www.legie.info/autor/1624-jerome-bixby

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.