Pár poznámek ke Zlatým glóbům

Posted: 14. 12. 2008 in různé, tipy

Ve čtvrtek byly zveřejněny nominace na ceny zahraničních novinářů v Hollywoodu Zlaté glóby a s ním jsme získali první vodítko, které filmy by příští rok mohly uspět také během oscarového klání. Pojďme si blíže posvítit na jednu kategorii a vyzdvihnout u nás zatím prakticky neznámé tituly.

Co je potěšující, televizní kategorie mají silné zastoupení ve snímcích a seriálech, které díky kabelovým i nekabelovým televizím můžeme vidět také v tuzemsku. Ať je to politické drama Nové sčítání hlasů (22.12. v původním znění na HBO), mini-série o jednom ze zakladatelů Spojených států John Adams (každou středu a neděli na HBO 2), nebo psychoanalyzující seriál V odborné péči (každé pondělí na ČT 2). Z dalších porůznu nominovaných budou mnozí jistě znát Dr. House, Tudorovce, Californication (druhá série od ledna na HBO) a Dextera (ve Státech finišuje třetí série).

Zajímavé celovečerní filmy začínají s těmi animovanými. Slušná hodnocení sklízí pes Bolt, hrdina televizního seriálu o superpsovi, díky kterému nabude dojmu, že sám disponuje zvláštními schopnostmi. Něco jako Buzz Rakeťák ve zvířecí podobě. Nejlepší neanglicky mluvené záležitosti staví do jednoho ringu pět silných, částečně také z Karlových varů známých (Valčík s Baširem, Gomorra) dramat. Hodně probíraný byl krátce po své premiéře Der Baader Meinhof Komplex o příslušnících extremistické Frakce rudé armády (RAF). Povinnost pro všechny vážnější zájemce o světové dění ve vyhrocených 60. a 70. letech.

Teď už se dostáváme k tomu nejsledovanějšímu, filmům americkým a hraným. K vysokým metám má nakročeno Duel Frost/Nixon, dramatizace televizních rozhovorů mezi moderátorem talk show Davidem Frostem a bývalým prezidentem Richardem Nixonem, zpovídajícím se toho času z aféry Watergate. Nehvězdně obsazený pohled do nedávné minulosti (zase ta 70. léta) režíroval Ron Howard (Čistá duše, Těžká váha, ale také Šifra mistra Leonarda). Velké haló, zdá se že oprávněně, vyvolal již prvním ohlášením Podivuhodný případ Benjamina Buttona, nový film Davida Finchera o muži (Brad Pitt), který – ve 20. letech minulého století – s přibývajícími roky mládne. O romantickou podzápletku by se měla postarat Cate Blanchett, ale jak Fincher předeslal (snad aby uklidnil své morbidní fanoušky), bude hlavním tématem filmu smrt.

Po úspěchu nesoučasné Země, která není pro starý a Až na krev, se američtí filmaři hromadně vrhli do minulosti. Do 50. let je zasazen Nouzový východ Sama Mendese, dávající po jedenácti letech opět dohromady Kate Winslet a Leonarda DiCapria jako dvojici manželů s řadou nedořešených osobních problémů. Působivé, neokázalé drama slibuje nabídnout také příběh z poválečného Německa The Reader v režii Stephena Daldryho (Hodiny). Lehce nostalgickou řadu narušuje Angličan Danny Boyle (Trainspotting) s ryze současným a diváky již teď milovaným Slumdog Millionaire. Film by měl přinést odpověď na otázku, jak dokázal osmnáctiletý chlapec pochybného vzdělání vyhrát částku 20 milionů rupií v indické verzi soutěže Chcete být milionářem?

O dalších filmech bezesporu ještě padne slovo v souvislosti s Oscary, takže letem světem:

  • Doubt (rok 1964, katolická škola: jeptiška vs. kněz, Meryl Streep vs. Philip Seymour Hoffman)
  • Hrdý držitel benátského medvěda The Wrestler (komedie o wrestlerovi M. Rourkeovi v režii s oblibou přeceňovaného D. Aronofského)
  • Výměna (záměna dítěte Angeliny Jolie pod starosvětsky spolehlivou taktovkou Clinta Eastwooda).

Kompletní seznam nominovaných.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.