Smetí – leden

Posted: 1. 1. 2009 in tipy, výhled

Vítejte v novém roce. Věřím, že jste bez úhony přežili poslední dny roku uplynulého a do toho nastávajícího vstupujete (již) střízliví, plní elánu a dobré nálady. Jestli ne, nic se neděje, máte ještě dalších 364 dní, abyste s tím něco udělali. Spousta vás během svátků hojnosti jistě neodolala a nasytila nejen své žaludky, ale také hlavy bažící po nových filmových zážitcích (případně po připomenutí těch osvědčených). Na základě zážitku z předvánoční návštěvy největšího pražského Bontonlandu, k prasknutí plného lidí s náručemi DVD, rovněž soudím, že spousta tuzemských filmoték přijala nové členy. Z toho důvodu protentokrát upustím od jakýchkoliv DVD tipů. Nechť si odpočinou peněženky, i stojany čelící náporu v plastu ukrytých pokladů. Jediným objektem zájmu těchto řádků budou vlastně novinky televizní, v lednu zpravidla hojně zastoupené.

Již zítra startuje na ČT 2 slavný (možná dokonce kultovní) britský seriál Hale and Pace, což jsou vlastně drsnější scénky dvou stejnojmenných komiků. Sobota přinese novinku ještě zásadnější, nejedním cinefilem jistě dlouho vyhlížená. Druhý program České televize odstartuje slibovaný seriál o výjimečném období české kinematografie, o nové vlně tvůrců 60. let – Zlatá šedesátá . Za projektem stojí slovenský režisér Martin Šulík, scénárista Jan Lukeš a producent Čestmír Kopecký. Jména jako Menzel, Chytilová, Forman náš film poprvé (a stále doufejme, že ne naposled) výrazněji protlačila do podvědomí zahraničních kritiků a diváků. Právě Miloši Formanovi bude věnována hned první z dosavadních 26 epizod a, což považuji za nejlepší tah, bezprostředně na ni naváže ukázka režisérovy tvorby, konkrétně nepříliš často reprízovaný Černý Petr. V lednu budou následovat portréty těchto osobností (a tyto filmy): Otakar Vávra (Kladivo na čarodějnice), Juraj Herz (Sběrné surovosti a Sladké hry minulého léta), Miroslav Ondříček (Mučedníci lásky), Věra Chytilová (Sedmikrásky). Po jakž takž uspokojivém knižním zmapování daného období (výborné Démanty všednosti, Angličanem napsaná, Levnými knihami vydaná Československá Nová vlna, Umlčený film Jana Žalmana) bychom se konečně mohli dočkat také audiovizuálního zpracování.

Také další stanice slibují řadu premiérových seriálů. Prima zatím, zdá se, vyčkává s uvedením těch největších z nakoupených hitů (Dexter, My Name is Earl, Futurama) a do éteru pouští v pondělí dvě průměrné novinky (Kauzy z Bostonu, Božská mrcha) a jednu nadprůměrnou reprízu (Lovci duchů). Králem několik nastávajících úterních večerů nejspíš bude Hank Moody (David Duchovny), pohaslá hvězda mládeži nepřístupného Californication. HBO načíná druhou řadu. Nanejvýš v rámci dějepisné osvěty lze mladším divákům doporučit Tudorovce, ukazující poměry na dvoře (a v posteli) anglického krále Jindřicha VIII. v plné nahotě. Člověka spojovaného se vznikem anglikánské církve a šesti manželstvími blíže představí počínaje příštím pátkem Nova. Prvních deset epizod pokrývá Jindřichovo okouzlení dvorní dámou Annou Boleynovou a jeho urputnou snahu dát se rozvést s Kateřinou Aragonskou.

Zajímavým, pravděpodobně jenom krátkodobým jevem jsou tři dvoudílné hrané portréty tří význačných osobností dějin. V úterý odvysílá ČT 2 první část filmu Sartre, věk vášní, věnovanému slavnému francouzskému existencialistovi. Stejný den bude na Nově patřit osudovým cestám Marca Pola (druhý díl atypicky ve čtvrtek). Na středečního Augusta, prvního císaře římského (opět ČT 2), by mělo později navázat podobně pojaté představení Nera. Filmařsky asi nepůjde o žádné zázraky, ale stále je to mnohem pohodlnější, než číst obsáhlé biografie. Jako doplňkem k biografii Michelangela Antonioniho by mohl posloužit dva reprezentativní vzorky jeho filmů. Ve čtvrtek na ČT 2 první (Dobrodružství), další týden poslední (Červená pustina) díl tzv. „tetralogie citů“. Diváci inteligentní i intelektuální jistě ocení také ostatní tituly z klubu ČT. Vypíchnul bych alespoň skvělé maďarské Revizory (18.1.).

Toliko k vyčerpávajícímu televiznímu zahájení nového roku. A příště snad dojde i na nějaké to DVD.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.