Všechny filmy Woodyho Allena

Posted: 3. 1. 2009 in žebříčky

„Jak bych byl šťastný, kdybych byl šťastný“

Jeho režijní filmografie čítá rovných 39 celovečerních kousků (když přejdeme mlčením obskurní předabování japonské komedie What’s Up, Tiger Lily? a spoluúčast na dokumentu Concert for New York City). (V rámci jednoho z nich režíroval pouze jednu povídku, jiný natáčel pro televizi.) Některé jsou skvělé, mnohé velmi dobré, pár ucházejících a jenom zlomek má blízko průměru. V souhrnu budete filmy Woodyho Allena s nemalou pravděpodobností buď nenávidět, nebo bezmezně milovat. Mé zařazení do druhé skupiny přišlo jen o pár filmů dříve než závislost na čemkoliv, co intelekt tohoto věčně nespokojeného chlapíka daroval veřejnosti. Našel jsem díky němu nejedno vtipné vyjádření vlastních myšlenek, utřídil své životní postoje a zjistil, že také z něčeho tak odpudivě seriózního jako je filozofie si můžete dělat legraci. Není režiséra, jehož filmy bych měl radši. Není jiného režiséra, od něhož bych zhlédnul 39 filmů (plus několik, ve kterých jenom hrál, nebo k nim pouze napsal scénář). Za kvalitní považuji všechny, některé ovšem víc a protože mám vrozenou zálibu ve zbytečných žebříčcích, ani zde si jeden neodpustím.

(řazeno sestupně od nejoblíbenějšího)

 1. Annie Hall (1977): jedna z vedlejších zápletek původně mnohem rozsáhlejšího filmu se měla týkat tajemné vraždy, ta nakonec dostala sólo prostor v Tajemné vraždě na Manhattanu.
 2. Zločiny a poklesky (1989): Allen měl dojem, že předchozí Hanu a její sestry zakončil příliš optimisticky, z jeho „výčitek“ vznikly Zločiny a poklesky.
 3. Manhattan (1979): zklamání režiséra z výsledného filmu bylo tak veliké, že film nechtěl vůbec uvést a studiu United Artists nabídnul, že pro ně natočí jiný film klidně zadarmo.
 4. Zahraj to znovu, Same (1972, pouze scénář a hl. role): Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts a Jerry Lacy si zopakovali své role ze stejnojmenné divadelní hry.
 5. Purpurová růže z Káhiry (1985): jeden z mála filmů, které se i dle názoru Allena docela vydařily.
 6. Láska a smrt (1975): natáčelo se v Maďarsku, kde Allen kvůli obavám z tamějšího jídla konzumoval výhradně konzervovanou stravu.
 7. Tajemná vražda na Manhattanu (1993): v jedné scéně projíždí za oknem autobus s reklamou na obnovenou premiéru Vertiga, nešlo o záměrnou poctu Hitchcockovi, nýbrž o náhodu.
 8. Vzpomínky na Hvězdných prach (1980): americká obdoba Felliniho 8 1/2
 9. Hana a její sestry (1986): k napsání scénáře Allena údajně inspirovalo druhé přečtení Tolstého Anny Kareniny
 10. Stíny a mlha (1992): celý film se natáčel ve studiích Kaufman Astoria.
 11. Všichni říkají: Miluji Tě (1996): většina herců neměla dřívější pěvecké zkušenosti (což byl záměr), nazpíván musel být nakonec pouze part Drew Barrymore.
 12. Match Point (2005): 124 minut činí Hru osudu dosud nejdelším filmem Woodyho Allena.
 13. Mocná Afrodité (1995): výkony Miry Sorvino byl oceněn Oskarem.
 14. Zlaté časy rádia (1987): případ s holčičkou, která spadne do studny, se skutečně udál.
 15. Manželé a manželky (1992): sázeje na haló okolo rozvodu Allena s Farrowovou, nasadil Tristar film v rekordních (na Allena) 865 kopiích.
 16. Seber prachy a zmiz (1969): velký podíl na funkčnosti prvního plně Allenova filmu měl střihač Ralph Rosenblum, který poskytnul mladému režisérovi spoustu užitečných rad.
 17. Vicky Cristina Barcelona (2008): Woody Allen neovládá španělštinu, improvizacím temperamentní dvojky Bardem-Cruzová (se) však nebránil.
 18. Zelig (1983): zakomponované osobnosti historie zahrnují také tyto – Al Capone, Charlie Chaplin, F. Scott Fitzgerald, Josef Goebbels, Charles Lindbergh.
 19. Všechno, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat (1972): z knihy doktora Davida Reubena, uvedené v titulcích, si Allen vypůjčil jenom otázky uvozující jednotlivé „epizody“, odpovědi dodal sám.
 20. Výstřely na Broadwayi (1994): scénář k Výstřelům vznikl spoluprácí s Daouglasem McGrathem.
 21. Pozor na Harryho (1997): Harryho výlet je inspirován Lesními jahodami (1957) Ingmara Bergmana.
 22. Danny Rose z Broadwaye (1984): Mia Farrow má po většinu filmu na očích sluneční brýle, aby působila smyslněji a záhadněji.
 23. Banáni (1971): jednoho z výrostků v metru si zahrál Sylverster Stallone
 24. Spáč (1973): jediný film, v němž Allen hrál na klarinet.
 25. Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001): film, který Allen považuje za svůj nejhorší, má dojem, že zklamal řadu velmi talentovaných herců.
 26. Interiéry (1978): první vážný Allenův film a první, v němž nehrál.
 27. Darebáčci (2000): kameraman Zhao Fei měl na kontě (krom Sladkého ničemy) kupříkladu slavné drama Vyvěste červené lampiony (1991).
 28. Don’t Drink The Water (1994, TV): první filmovou verzi této hry, režírovanou Howardem Morrisem, považuje Allen za „příšernou“.
 29. Cokoliv (2003): Allen viděl Jasona Biggse „v tom filmu s koláčem“ (Prci, prci, prcičky), na základě čeho se domníval, že jde o židovského herce, Biggs je ve skutečnosti katolík.
 30. Hollywood v koncích (2002): jazykové komplikace s čínským režisérem částečně vycházejí ze spolupráce Allena se Zhao Feiem.
 31. Celebrity (1998): drobné roličky ve filmu přijali – Melanie Griffith, Douglas McGrath (viz Výstřely na Broadwayi), Winona Ryder (viz Melinda a Melinda), Charlize Theron, Famke Janssen, Leonardo DiCaprio, Sam Rockwell ad.
 32. Sólokapr (2006): Sólokapr doplnil dva kouzelnické filmy roku 2006 – Dokonalý trik a Iluzionista.
 33. Jiná žena (1988): na rozdíl od většiny herců ve většině Allenových filmů si Gena Rowlands mohla před natáčením přečíst celý scénář.
 34. Sex noci svatojánské (1982): film, inspirovaný mj. Renoirovým Výletem do přírody (1936), vznikal souběžně se Zeligem.
 35. Sladký ničema (1999): Samantha Morton nepotřebovala říct ani větu, aby byla nominována na Oskara.
 36. Září (1987): první verze filmu byla kompletně přetočena a částečně přeobsazena.
 37. Melinda a Melinda (2004): pro roli Melindy se počítalo s Winonou Ryder, pro problémy s krádežemi nebyla obsazena.
 38. Alice (1990): speciálními efekty měl na starosti Randall Balsmeyer (Big Lebowski).
 39. Povídky z New Yorku (1989, segment Oidipus dnes): nejvýstižněji shrnul kvalitu tří povídek jistý uživatel na IMDb „The Good, The Bad and The Funny“.
 40. Cassandra’s Dream (2007): Colin Farrell měl dojem, že celý tento film spotřeboval tolik „takes“ (neznám dostatečně přesný český ekvivalent), kolik celé Miami Vice (2006).

zdroje: IMDb, Vše o Woody Allenovi (S. Arte), Woody o Allenovi (S. Björkman), Woody Allen – Hovory o filmu (E. Lax)

Reklamy
Komentáře
 1. OLA napsal:

  Slusny vykon a na niektore sa da aj divat. A co ten posledny film v Barcelone?

 2. Pocatepetl napsal:

  Tak já jsem na Allena zrovna takový fanatik, z toho seznamu mi chybí asi 4 filmy. Nevím jak bych sestavil žebříček,těžko srovnávat klasické allenovky ze 70.a 80.let s posledními filmy jako Matchpoint, který je jako thriller fajn, ale už to není Woody.Asi by to chtělo vždy žebříček v rámci každé dekády. Já třeba zrovna miluji Prokletí žlutozeleného škorpiona (skvělá Helen Hunt!)
  Jinak souhlas s posledním místem Cassandra´s Dream, to už byl úlet, ale Vicky to napravila…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.