Oscaři živě!

Posted: 23. 2. 2009 in TV, událost

Přeji pěkné brzké ráno, nebo pozdní večer, jak je komu libu, za pár minut by v LA měl začít 81. ročník výročních filmových cen Filmové akademie, zjednodušeně Oscaři. Podle posledních informací má celá show trvat tři hodiny patnáct minut (samozřejmě bez spousty reklam), takže nás čeká velmi dlouhá a vyčerpávající noc.

02:05 HBO začalo s vysíláním. Hvězdy se procházejí po červeném koberci a komentátorské trio (Baldýnský, Fuka, Michailidis) už perlí. V ideálním případě má ceremoniál skončil v 05:47, při děkovačce Kate Winsletové, jak podotknul Baldachýn, máme co dělat do sedmi. 🙂

02:10 Prostor před tím hlavním (cca půlhoďka) bych využil k sepsání pár obecných informací, jak budu psát. Tak především česky. Pokud možno stručně, bez zbytečných překlepů a přitom co nejrychleji. Pro zajímavost sem tam přihodím svou MU, Míru Unavenosti, kde 1 znamená „svěží jako jarní vánek“ a 10 „asi brzzzzzzz…“. Dost zbytečných řečí, je třeba se koncentrovat.

02:20 Po červeném koberci právě hlemýždím tempem prošli dva muži s černými kufříky… copak asi měli uvnitř? 🙂

Let’s the show begin!

02:38 Hugh Jackman zahájil ceremoniál stylově písněmi ve stylu všech pěti nominovaných filmů. Benjamin Button v jeho podání byl grandiózní, zapojení Anne Hathaway nečekané. Vypadá, že si své moderování užívá.

02:42 První krátký sestřih zrekapituloval dojetí oceněných hereček z předchozích ročníků. Pět z nich přišlo na pódium a publikum podruhé za deset minut tleská vestoje!

02:48 Oscara za nejlepší ženský herecký výkon (nominované byly originálně, ale tuze dlouze představeny dříve oceněnými) ve vedlejší roli získává Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona).

poznámka: pro alespoň nějakou přehlednost budu kategorie i oceněné psát kurzívou

02:56 Komické duo Tina Fey a Steve Martin (uvedeni vtipně scénářem večera) předávají cenu za nejlepší původní scénáře. U ukázek z nom. filmů vidíme odpovídající texty scénářů, osvěžující inovace… Milk.

03:01 Stejní komici, mimochodem vážně vtipní – mohli by si střihnout nějaký film (nebo společnou epizodu 30 Rock) – udělují plešouna nej. adaptovanému scénáři: Milionář z chatrče.

03:04 Jennifer Aniston a Jack Black, další atypické, leč dobře sehrané duo představuje nominované i nenominované loňské animáky – zábavné video s Vallim. Oscar pro Valliho! Samozřejmě.

03:10 Po celovečerním následuje překvapivě krátkometrážní animovaný film: cenu za cosi nepřepsatelného francouzského přebírá japonský režisér.

další reklamní pauza – chtěl jsem je využít k učení novověké filozofie (Locke, Descartes, Hume…), na kterou mám asi tak za sedm hodin psát test, ale jaksi není chuť :-/

03:17 Výprava (v odpovídajících kulisách); S.J. Parker a D.Craig: Ben Button.

Představování nominovaných je letos opravdu neotřelé a večer má zatím velmi slušné tempo, žádné zbytečné řeči, pěkně to sviští. Jen tak dál.

03:20 No teda, skoro ani nestíhám zkratkovitě uvádět oceněné, kostýmy: Vévodkyně. A hned masky: Ben Button.

03:27 (MU 2) Tempo je smrtící. Dvojka ze Stmívání (chlapec vypadá vážně jako upír) shrnuje romantické tituly loňského roku.

Přestávečku zpestřilo HBO „fucking short“ verzí Skryté identity. Milé.

03:32 Netečný houmlesoid Ben Stiller s naprosto brutálním vousem (parodie Joaquina Phoenixe) a Natalie Portman v růžové ocení nejlepšího kameramanaMilionář z chatrče.

03:44 Sestřih loňských komedií komentují James Franco a Seth Rogen jako dva huliči z Pineapple Express. Zatím nejvtipnější vsuvka.

03:47 Janusz Kaminski, James Franco a Seth Rogen – nejlepší hraný kraťas – německá Země hraček.

03:53 Hugh Jackman a Beyoncé, pokud se nepletu, jako hlavní hvězdy efektního a velkolepého muzikálového čísla (připomnělo Čaroděje ze země Oz, On the Town, Zpívání v dešti, My Fair Lady, Bohémy, Pomádu, Mamma Mia! nebo Moulin Rouge)

04:08 (MU 3,5) Nejlepší vedlejší herci z předchozích ročníků opět vystupují z plátna, aby předali cenu dalšímu členovi klubu. A nestává se jim nikdo jiný než Heath Ledger. Standing ovation potřetí, poprvé zcela zaslouženě. Všichni se tváří velmi dojatě. Nevypadá to, že by museli moc hrát.

04:11 Na smutnou notu navazuje představovačka dokumentů.

04:16 Nejlepší celovečerní dokument dle předpokladu Man on Wire (v našich kinech na podzim). Nejlepší krátký dokument Smile Pinki (o dětech s rozštěpy rtů).

04:24 Po resumé loňských akcí by měly přijít další technické kategorie, vč. mixu zvuku (nominovaný Petr Forejt). Nejlepší vizuální efekty měl podle Akademie Benjamin Button.

Souboj dvou hlavních favoritů zatím vede Podivuhodný případ Benjamina Buttona se třemi Oscary, Milionář z chatrče se drží v těsném závěsu se dvěmi soškami.

zvuk: Temný rytíř
mix zvuku: Milionář z chatrče (tak nic) – hlavní souboj je vyrovnán
střih: Milionář z chatrče – Milionář vede
(všechny tři předával Will Smith)

Reklamu jsem tentokrát využil k uvaření velkého kýble kafe. Cen už sice byla předána řada, ale řada jich taky ještě zbývá. Jedem dál…

04:43 Eddie Murphy předá humanitární cenu komikovi Jerrymu Lewisovi.

Přerušení reklamami jsou čím dál častější, asi znak, že se blíží důležité kategorie.

04:51 Nominovaná hudba je pro oživení zahrána orchestrem.
04:53 Osmnáctou cenu večera, pro nejlepší „original score“ si převezme A.R. Rahman, Milionář z chatrče.
04:56 Nominované písně jsou pěny v jednom souvislém bloku.
05:01 Vítězí opět Milionář z chatrče – BB:SM = 3:6

(MU 3 – kafe pomohlo) Počítám-li správně, zbývá už jenom pět nejhlavnějších z hlavních cen (herec, herečka, režie, anglický a neanglický film)

05:07 Film, v němž se nemluví anglicky přišel navzdory všem očekáváním z Japonska – Okuribito. Nádherná angličtina přebírajících!

05:11 Teskná píseň v podání Queen Latifah jako vzpomínka na ty, kteří se letošních Oscarů bohužel nedožili. Největší aplaus pro Paula.

05:18 Dokonce i ředitel Akedemie se v rámci zeštíhlení večera zřekl své řeči.

05:20 NEJLEPŠÍM REŽISÉREM Danny Boyle.

Když už se tolik vnucují, nedá mi to, abych zde neuvedl březnové premiéry na HBO, takže: Zápisky o skandálu, Michael Clayton, Paříži, miluji Tě, Mé druhé já, Superbad (mimo jiné).

05:27 Ani jsme se nenadáli a už je tady ráno a třetí kategorie od konce, pět velkých hereček (Loren, Cotillard, Kidman, McLaine, Berry) přichází předat cenu NEJLEPŠÍ HEREČKA Kate Winslet. Jestli vás to uklidní, na Glóbech byla plačtivější. O trochu.

(MU 4,5 – děsí mě hlavně představa, že za necelé dvě hodiny musím jít do školy a nevypadat tam jako po Oscarové noci)

05:37 Pět pánů herců (Brody, Douglas, De Niro, Hopkins, Kingsley) představí nominované v předposlední kategorii NEJLEPŠÍ HEREC – wow?! – Sean Penn. Doba se mění, maskulinita musela ustoupit homosexualitě.

05:48 Steven Spielberg a sestřih dřívějších kvalitních kousků před samotným vyhlášením…
05:53 …NEJLEPŠÍHO FILMU – Milionář z chatrče (osmý Oscar)!

Teď sice nejsem ve stavu podat nějaký střízlivý komentář k uplynulým čtyřem hodinám, pod vlivem si však troufám napsat, že šlo o jeden z nejlepších oscarových ceremoniálů posledních let. Plný zlepšení k lepšímu, s pár překvapeními (Penn!), nepřesycený vtípky, ani nebraný příliš seriózně a hlavně celý uběhl nad očekávání rychle (minulý ročník mi zpětně přijde jako hrozně unylý). Velmi dobré, ale přesto věřím, že příště přijdou opět s něčím novým. Loučím se s vámi a jdu nabrat alespoň špetku sil do nového pracovního týdne.

P.S.: Děkuji českým komentátorům za skvělou práci.
P.P.S.: Tak jako bonus ještě dlouhý sestřih trailerů na filmy letošního roku.

Reklamy
Komentáře
 1. OLA napsal:

  SUPER reportaz, obdivujem vydrz a sudne komentara aj neskoro v noci, alebo skoro rano. Len ma mrzi,ze to nedostala ta Meryl…

 2. srakyi napsal:

  Diky za fajn shrnuti. Hned jsem dostal chut se na nejaky sestrih letosni oskarovske noci podivat!

 3. Ondra napsal:

  Zdar,
  milionar je sice pohadka, ale jeho prvni pulhodinu bych promital povinne detem ve skole. Aby si uvedomily, jak to vypada jinde. A az zase budou dospelaci brblat, jak se u nas mame blbe, daly jim pres papulu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s