Filmy budoucnosti (2009)

Posted: 26. 2. 2009 in výhled

20 netrpělivě vyhlížených filmů roku 2009

Poslední výhled očekávaných filmových titulů jsem zveřejnil loni v srpnu. Od té doby utekla spousta vody a událo se mnoho podstatného. Zemřel Paul Newman, začala ekonomická krize, Američané si zvolili nového prezidenta, ČR začala předsedat Radě EU, Palestina napadla Izrael, Rusové utáhli kohoutky, Travolta přišel o syna, Rourke o čivavu a Oscara vyhrál Milionář z chatrče. Aniž bych si chtěl hrát na Nostradama, mám obavy, že následující měsíce budou ve znamení události neméně závažných, ne-li závažnějších. Kde jinde před nimi hledat útočiště než v místě, které skýtá útočiště také bezpečně fiktivním světům? Na co amerického či britského tedy v následujících několika měsících zajít do kina?

nine

(Některé filmy uvádím podruhé, neboť jsou stále v očekávání, připomínkám k dříve vyhlíženým a již viděným je věnován poslední odstavec. Filmy jsou řazeny sestupně.)

Nine (r.: Rob Marshall; USA: 25.11.09)
Lze ze všech slibných premiér roku 2009 neupřednostnit něco takto nazvaného? A hlavně tak neuvěřitelně obsazeného? Autobiografickým filmem Frederica Felliniho 8 ½ silně inspirovaný broadwayský muzikál o tvůrčím bloku režiséra Guida (Daniel Day-Lewis) bude na plátno převádět Rob Marshall (Chicago) s těmito herečkami: Judi Dench (Guidova producentka), Marion Cotillard (Guidova manželka), Penélope Cruz (Guidova milenka), Sophia Loren (Guidova matka), Stacy Ferguson (přítelkyně z dětství), Nicole Kidman (Guidova chráněnkyně), Kate Hudson (filmová kritička). Netěšit se není možné, ač česká premiéra nejspíš a bohužel přijde teprve příští rok.

Vzhůru do oblak (r.: Pete Docter; ČR: 20.8.09)
Taky po Vall-im nevěříte, že filmy Pixaru mohou být ještě lepší? Zápletka dobrodružného „air-movie“ zní geniálně prostě: 78-ti letý starý muž odlehčí svůj domek hromadou balonů a společně s otravným mladým skautíkem se vydává na cestu svého života. Čeho se bojím? Že mě to svou dokonalostí naprosto odrovná.

Funny People (r.: Judd Apatow; ČR: 24.9.09)
Dva roky po Zbouchnuté si opět nějaká komedie, totiž komedie svátečního režiséra, zato pilného producenta a scénáristy Judda Apatowa koleduje o pětihvězdičkové hodnocení. A bude to opět komedie přisprostlá a romantická? Ne tak docela, podle synopsí půjde o komedii docela smutnou, s umírajícím Adamem Sandlerem (takže vlastně veselou!) i neumírajícími kmenovými apatowci (Seth Roge, Leslie Mann, Jonah Hill). Nedokážu si moc představit, co v daném žánru od Apatowa čekat, rád se ale nechám překvapit.

The Taking of Pelham 123 (r.: Tony Scott, ČR: 27.8.09)
Sice moc nechápu, jaký má smysl natáčet remake sotva třicet let starého a stále perfektně šlapajícího thrilleru, ale když jej natáčí Tony Scott a hlavní role připadnou Denzelu Washingtonovi (polda) a Johnu Travoltovi (záporák), chápání může jít stranou, protože tohle vypadá na oddechovou adrenalinovou pecku pro parné letní dny.

Synecdoche, New York (r.: Charlie Kaufman; ČR: 23.4.09)
Režijní debut nesmírně originálního scénáristy (Věčný svit neposkvrněné mysli, Adaptace, V kůži Johna Malkoviche) nabídne krom neotřelého příběhu (divadelní režisér chce vytvořit repliku New Yorku v životní velikosti) výborné herce (Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Samantha Morton).

pelham funnypeople Synecdoche New York

Inglorious Basterds (r.: Quentin Tarantino; ČR: 27.8.09)
Po rozpacích okolo dvojprojektu Grindhouse by Tarantinova popularita mohla opět stoupnout až k nebesům – díky pekelně nekompromisní řežbě z druhé světové války. Mezi uváděnými žánry zatím chybí komedie, ke které má stejnojmenný (až na úmyslně chybné „e“) italský snímek docela blízko. Trailer vypadá parádně, Brad Pitt s knírkem sviňácky a ač sám Tarantino tvrdí „Je to jako Gauneři… ale s nácky“, věřím, že si jeho nový film takové zjednodušení nezaslouží. Na druhou stranu, Gauneři s nácky… hmm, proč vlastně ne.

Transformers: Pomsta poražených (r.: M. Bay; ČR: 25.6.09)
Transformery stále považuji za nejzábavnější zábavný (tj. o nic jiného neusilující) film posledních let. Dvojka slibuje nejen víc robotů (MNOHEM víc robotů), Megan Foxové a digitálních triků, ale taky egyptské pyramidy. Mimo jiné. Jestli je na klasickém Bayově chvástání alespoň špetka pravdy, první Transformeři byli jenom lehkým předkrmem před hlavním chodem tak vydatným, že bude hrozit prasknutí. I bez mátového lístečku.

Public Enemies (r.: Michael Mann; ČR: 9.7.09)
Kdybych občas snil o filmech, které bych rád vidět (což nedělám, neboť chci předejít zklamání z toho, že je nikdy neuvidím), epická, skutečnými událostmi inspirovaná gangsterka Michaela Manna, v niž hraje po boku Johnnyho Deppa půvabná Marion Cotillard, by vysněnému žebříčku vévodila. Příběh slavného bankovního lupiče Johna Dillingera jistě nebude skoupý na ultra-autentické, super-adrenalinové akční scény. Jenom doufejme, že Mann protentokrát raději nebude příliš experimentovat (třeba s digitální kamerou).

Green Zone (r.: Paul Greengrass)
Ta shoda ve jménech filmu a režiséra je vtipná a nejspíš to bude nejvtipnější věc na jinak smrtelně vážném akčním dramatu ze stále žhavého Iráku. Po dvou dílech Bournea třetí Greengrassova spolupráce s Mattem Damonem představí adaptaci knihy amerického žurnalisty v Bagdádu Rajiva Chandrasekarana. Na režisérovu exkurzi do v poslední době velmi oblíbené filmařské destinace jsem zvědav hlavně pro proklamovanou autenticitu (i když nebylo možné natáčet přímo v Iráku a filmaři museli dát zavděk Marokem). Další Krvavou neděli nebo Let číslo 93 už bych ale nejspíš nerozdýchal.

State of Play (r.: Kevin Macdonald; ČR: 28.5.09)
Russel Crowe, proslulý nevybíravým chováním vůči novinářům, bude hrát… správně, novináře. Film podle stejnojmenné mini-série BBC by měl slovy režiséra Kevina Macdonalda (Pád do ticha, Poslední skotský král) navázat na „staromódní thrillery plné napětí“. Mnohým se líbil také Insider, podle mne ale dobrý novinářský thriller natočil naposledy před dvaatřiceti roky Alan J. Pakula (Všichni prezidentovi muži). Nadějně zní také jména herců ve vedlejších rolích: Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren.

basterds state of play crank2

Crank 2: High Voltage (r.: Mark Neveldine, Brian Taylor; ČR: 22.7.09)
Od zhlédnutí jedničky jsem neviděl srovnatelně šílenou hollywoodskou akci. Trailer dvojky vnadí na magořina na n-tou. Snad to nebude příliš. Když už, pak opravdu P Ř Í L I Š!

The Soloist (r.: Joe Wright; ČR: 22.10.09)
Delší dobu ohlášený snímek stále oblíbenějšího Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Pokání) dá dohromady po comebacku stále oblíbenějšího Roberta Downeyho Jr. a Jamieho „Raye“ Foxxe. Příběh s proporcemi těžkotonážního dojáku (talentovaný schizofrenní hudebník-houmles) byl inspirován skutečnými událostmi.

Sherlock Holmes (r.: Guy Ritchie; ČR: 26.11.09)
Asi zůstane smutnou pravdou, že ty nejlepší postavy již byly vymyšleny a něčeho nového lze dosáhnout leda nekonvenčním pohledem na ně. Bývalý manžel stávající královny popu nehodlá slavného detektiva nijak idealizovat, naopak chce být co nejvěrnější Conanovým knihám. Po zkušenostech s předchozími filmy (především s u nás neuvedeným RocknRollou) bych to viděl na extrémně machistickou, zběsile sestříhanou drsňárnu, což je v případě Holmese nekonvenční až až.

Kick-Ass (r.: Matthew Vaughn)
Komiksové filmy jsou příliš populární, aby si z nich nikdo nezačal dělat legraci. Kick-Ass (jsem zvědav na český překlad) má řadu předpoklad, aby nedopadl stejně bídně jako Suprhdina. Režíruje režisér kouzelného Hvězdného prachu a středoškoláka, který se rozhodne stát superhrdinou ztvární největší objev komedie Superbad, nezapomenutelný McLovin aka Christopher Mintz-Plasse. Přinejmenším vtipnou roli by si po sjíždění dlouhé lajny nezdarů mohl střihnout Nicolas Cage.

Coraline (r.: Henry Selick, ČR: 11.6.09)
Režisér kultovní Noční můry před Vánoci (často mylně považované za film Tima Burtona) se vrací s adaptací komiksu/grafické novely Neila Gaimana. Dívka (Dakota Fanning) objeví magické dveře do útulně pochmurného paralelního vesmíru, kde mají lidé namísto očí knoflíky. Podivnost, která zatím sklízí velice dobrá hodnocení.

lesbian

Lesbian Vampire Killers (r.: Philip Claydon; VB: 20.3.09)
Copak vám nestačí ten název?

Dorian Gray (r.: Oliver Parker; VB: 11.9.09)
Nová adaptace Wildeova jediného, ovšem(že) geniálního románu přichází zhruba každé dva roky. Tato láká hlavně obsazením, kde hlavní ženskou roli ztvární sympatická, mnou počínaje jistým snímkem Woodyho Allena bedlivě sledovaná Rebecca Hall (Vicky Cristina Barcelona).

Bruno (r.: Dan Mazer; ČR: 6.8.09)
Dle pár vyjádření Sachy Barona Cohena už si komediálního talentu tohoto britského provokatéra moc neužijeme, ale předtím, než se definitivně zaprodá vážné tvorbě, slíbil ještě přivést na velké plátno homosexuálního rakouského znalce módy (či nevkusu?). Takový úlet jako Borat už se mu nejspíš nepovede, ale sranda jistě absentovat nebude.

Jennifer’s Body (r.: Karyn Kusama; USA: 18.9.09)
Nadanou ženou režírovaná, talentovanou ženou napsaná (Diablo Cody) a krásnými ženami obsazená (Megan Fox, Amanda Seyfried) hororová upírská komedie svým plakátem až nápadně připomíná seriálový hit True Blood. Věřme, že samotný film bude originálnější a že dostane alespoň rating R.

The Year One (r.: Harold Ramis; ČR: 13.8.09)
Harold Ramis zatím režíroval komedie hodně dobré (Na Hromnice o den více), dobré (Přeber si to) nebo průměrné (Jako vejce vejci), teď přichází s komedií, která nese hlavně rysy divnosti. Jack Black a Michael Cera (Juno) v ní mají hrát dva pravěké lovce mamutů. Kdo viděl RRRrrrr!!!, asi chápe mé obavy.

_________________________________________________________________________

Loňského srpna to bylo, kdy jsem svůj zrak s největšími nadějemi upíral k novému počinu Woodyho Allena. Vicky Cristina i Barcelona potěšily mé oko, méně již mou mysl, chtivou nové sady vypulírovaných hlášek. Pobídku bratří Coenů Po přečtení spalte jsem prozíravě nevzal vážně a výborně se bavil svižnou parodií paranoidních špionských thrillerů. Sledovat, jak Zack a Miri točí porno bylo méně oplzlé a více zábavné, než jsem čekal, ale nějakým pátým elementem, činícím z komedie smrtelné komedii nesmrtelnou jsem za své šmíráctví odměněn nebyl. Kýčovité pohlednice z Austrálie bych si beze studu přimagnetoval na ledničku, ale výhrady k jejich dramatickému pojivu sebekrásnější výjev nepřebije. Travička zelená bylo tím, co mi znemožňovalo zhluboka inhalovat stejnojmenný počin, ale při jejím domyšlení nakonec šlo o slušnou jízdu. Vzpamatovat se z ní mi moc nepomohlo zjištění, jaký Nouzový východ volí Kate Winsletová ve skličující dobovce Sama Mendese. Letargii jako lehké pírko těžkou palbou rozprášila Tropická bouře – nebýt zavítání do Brugg, komedie roku. Potěšilo rovněž poměrně nedávné seznámení s Podivuhodným případem Benjamina Buttona a emotivní Výměna Clinta Eastwooda. Velký dojem oproti tomu neudělala neúčinná rada Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám.

Reklamy
Komentáře
  1. verca napsal:

    Já RRRrrrr viděla a moc se mi líbí, i když většině lidí se nelíbí a humor jim přijde trapnej. Každopádně Blacka nemusím, takže se na tenhle film nijak zvlášt netěším.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s