Smetí – březen

Posted: 2. 3. 2009 in DVD, tipy, výhled

Má smysl pozastavovat se nad nebetyčnou drzostí, s níž jako každý rok uběhnul poslední zimní měsíc? Únor je fuč, marná snaha, hleďme raději vpřed. Sníh roztátý, venku ani zima ani teplo, únava vepsána v lidských tvářích nepřehlédnutelná. Jaro je tady. Co nás čeká? Začal bych nejčerstvější zprávou, jejíž obsah vejde v planost nejpozději. Podle idnesu z Primy „unikly“ informace ohledně programu nové, od 1. dubna vysílající digitální stanice Prima Cool (což nezní ani trochu cool). Pochybuji, že by skutečně „unikly“, spíše půjde o dobře vypočtený marketingový tah, každopádně: Futurama a The Big Bang Theory! 🙂 S českým dabingem! 😦

DVD

Užívání otřesného slova „pošetka“ jsem se rozhodnul čelit zavedením jiného výrazu pro totéž: „rukáv“. Nejde o náhodou nalezený nádor na mé imaginaci, anglický výraz „sleeve“ (rukáv) označuje také obal gramofonových desek, které se od obalů stánkových DVD liší hlavně rozměry. Tak co pěkného vypadne z rukávů během března (že bych přece jen zůstal u těch „pošetek“?)?

Dvojdílné dobrodružné drama o slovenském národním hrdinovi – Jánošík (1962) – vyjde 5. a 12. března. První měsíční dávka FilmXu bude zahrnovat Podvodníky z New Jersey (neboli Mladé muže za pultem, neboli Clerks.) a také nevyrovnaný povídkový portrét Paříže Paříži, miluji Tě (5.3.). Tento týden Aha! zakončí Michálkovým posmutnělým Babím létem (8.3.). Jeden z nejpůsobivějších českých filmů, protektorátní drama Vyšší princip, si můžete za 49,- pořídit v úterý 10.3. Být minut si nezaslouží ani jeden z nejhorších filmů všech dob, nepřekonatelně špatný Plán 9 slavného neumětela Eda Wooda – symbolicky vychází v pátek třináctého.

Zdařilou adaptaci románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen by mělo být možné zakoupit 14.3. Pozoruhodný počin Davida Cronenberga Příliš dokonalá podoba vychází 18.3. Druhá měsíční dávka FilmXu zahrne vysoko hodnocené drama Frances, výtečné Tajemství slov a původního Lva v zimě, kde na Oscara hrála Katharine Hepburn (19.3.). Dále vyjde Burianův Přednosta stanice (24.3.); kritiky vyzdvihovaná (RT: 96%) Ďábelská svůdkyně (25.3.); neodolatelná dětská klasika pro diváky všech věkových kategorií – Knoflíková válka (25.3.).

TV

Televizní nabídka rovněž není z nejchudších. Pondělky na Cinemaxu budou patřit jednomu z průkopníků novodobého francouzského artu Ericu Rohmerovi: Sběratelka (2.3.), Moje noc s Maud (9.3.), Klářino koleno (16.3.), Po lásce (23.3.). Nedělní premiéry na HBO (kterém má mimochodem podařený nový design stránek) zahrnou Zápisky o skandálu (8.3.), O rodičích a dětech (15.3.), Mé druhé já (22.3.) a Michaela Claytona (29.3.). Jinak samozřejmě pokračuje zajímavě rozjetá Pravá krev a sitcomy Californication a Naprosto dokonalé (na HBO Comedy).

Filmový klub ČT krátce představí tvorbu chodící židovské anekdoty Paula Mazurského (po včerejším Harrym a Tontovi ještě Příští zastávka Greenwich Village a Rozvedená žena). Dále Saurovu Iberii (16.3.), kultovní Gilliamův Brazil (19.3.), anglicky mluvený festivalový film francouzské režisérky Between the Devil and the Deep Blue Sea (22.3.) a hlavně Wellesova geniálního Občana Kanea v původním znění s titulky! Na důkaz, že v české televizi umějí pro dobrý film vybrat vhodný čas poběží tento majstrštyk ve středu 18.3. od 00:05. Nádhera.

Kino

Kvalitních filmů v kině bude spousta a o mnohých z nich ještě nejspíš padne slovo dvě, proto krátce:

  • Pochyby – herecký koncert (od 5.3.)
  • Zack a Miri točí porno – sprostá komedie (od 5.3.)
  • Watchmen – komiksová pecka (od 5.3.)
  • Marley a já – prý pěkný film (od 12.3.)
  • Gomorra – nejsyrovější film o mafii (od 12.3.)
  • Normal – má nejlepší český trailer za dlouhou dobu (od 26.3.)
  • Chlapec v pruhovaném pyžamu – drama z koncentráku (od 26.3.)
Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.