Viděl jsem Gran Torino …

Posted: 3. 3. 2009 in různé

… a nejsem nadšen. Zatím poslední režijní počin neúnavného Clinta Eastwooda přijde do českých kin v dubnu, tedy pouhé tři měsíce po jeho Výměně. Tato rychlost jakoby odrážela touhu osmasedmdesátiletého kovboje sfouknout pár posledních fušek, uzavřít několik zbývajících kapitol jeho bohaté kariéry. Grant Torino by se konkrétně mělo týkat té herecké. Postava Walta Kowalského, zatrpklého starého pána ze staré školy, představuje vyzrálejší verzi Eastwoodových zamlklých kovbojů a drsných poldů. Nejlepší důkaz přináší nečekané vyřešení jediného zdroje dramatu v jinak tuze nedramatickém snímku. Bohužel jde zároveň o důkaz nedomrlosti scénáře, který příliš často pracuje s předpokladem čehosi krajně nepravděpodobného.

Filmu nelze upřít, že je skvěle seštelován a nebudete-li nad ním moc přemýšlet (přesněji ne víc, než se od vád očekává) pravděpodobně vás zasáhne, jak by měl. Ovšem za cenu maximálního zjednodušení na vícero frontách. Waltovi jsem nevěřil jeho proměnu ze skoro rasistického patriota v dobráckého ochránce slabších. Postava kněze byla naopak zploštěna na člověka věřícího a ve své víře neoblomného – navíc není jasné, proč usiluje o Waltovu přízeň. Nepovažuje snad jeho pokročilý věk za dost odrazující překážku k duchovní „nápravě“?

Byl mi sympatický – podobně jako u Million Dollar Baby – zlom z poslední třetiny plynule utíkajícího, ale jaksi vyprázdněného děje, byla mi sympatická celková přímočarost, mající svou přímočarostí ovšem daleko ke krávovinám jako Přáni smrti. Což nestačí na film výjimečný, ale nanejvýš dobrý, či lépe, na film dobrej a na Eastwoodův standard z posledních let průměrnej.

P.S.: Jestli budu mít čas, rád bych své nemalé zklamání z jinak nemálo oslavovaného titulu rozebral důsledněji.

Reklamy
Komentáře
 1. OLA napsal:

  Suhlasim, teda ozaj nic moc!

 2. Tana napsal:

  Nesouhlasim 🙂 Me se to libilo, film u kteryho jsem se nenudila a mela usmev na tvari

 3. Pradekis napsal:

  Vynikající film, všem doporučuji!!! Troufám si říct ře to je jeden s nejlepších filmů vůbec.

 4. Míla napsal:

  Nejlepší film….chápu, že se nemusí kždému líbit, ale pro mě to byl jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s