Hunger (2008) *****

Posted: 14. 4. 2009 in film týdne

Film týdne (106)

hunger

Co je to hlad

HM Maze není bludiště v Horním Mrcasíně (omlouvám se, ale už pár dní mám potřebu použít nějaký tvar onoho slova), nýbrž označení pro Her Majesty’s Prison Maze v Severním Irsku. V roce 1981 právě tam začala skupina vězněných členů IRA s protesty, jejichž primárním cílem mělo být dosažení statutu politických vězňů. Poté, co nezabralo důsledné nemytí, nestříhání a rozmávání vlastních výkalů po zdech cel, pustil se Bobby Sands (v první velké roli excelující Michael Fassbender) do dobrovolného hladovění.

Hlad. Jak abstraktní pojem pro nemalou část světa. Z pouhého pomyšlení na něj vstávají chlupy na zátylku i těm, kdož jej nikdy nepoznali. Někteří dávají své zdraví (a svou mysl) všanc, aniž by museli. Dobrovolné hladovění leží kdesi mezi šílenstvím a hrdinstvím. Skláním hlavu před odhodláním hladovkářů (a tedy i postupně ubývajícího Michaela Fassbendera), jež od svého záměru necouvnou, dokud nedosáhnou – dosáhnou-li vůbec – svého. Zároveň jsem vůči účinnosti podobně pasivního „boje“ notně skeptický. Svědčí smrt o síle jednoho a slabosti druhého protivníka? Nejde spíše o nesmyslnou sebevražednou střelbu do vlastních řad?

Režijní debut Stevea McQueena (zavádějící jméno) od přímočarých stanovisek odrazuje. (Což nelze připsat k dobru Loachově pohledu na severoirskou problematiku Zvedá se vítr.) Není filmem politickým, neboť nezůstává poplatný jednomu aktu jedné doby, nutí k zamyšlení nad smyslem užití krajních prostředků při dosahování jakýchkoliv cílů kdykoliv. Po dvacetiminutovém, nehybnou kamerou a bez jediného střihu sledovaném dialogu zhruba v polovině filmu nabízí nejdelší ze všech bezdějových scén prostor právě ke „strávení“ (bez ironie ani ránu) a přemýšlení.

Sardonicky bych za největší Sandsův úspěch mohl označit právě film, který o něm vznikl. Ale jaký!, chce se s podstatně menší jízlivosti zvolat. Podobně jako skutečný hlad se vám usadí na mozku skrze (spoluprožívané) fyzické útrapy. Dlouhé záběry z nikterak příjemných prostředí nás bez milosti vtahují do „špinavého“ filmového světa. Skoro cítíte zápach cely vymalované výkaly, bolest úderů dopadajících na pohublá těla… kamera neuhýbá, nedovolí nám uniknout.

Zážitek je to krajně nepříjemný, dokonce i po boku pochmurností jako Rekviem za sen nebo Krvavé neděle. Krátký únik do „voňavého“ světa za zdmi onoho (ne)lidského pekla je okamžitě proměněn v šokující argument pro druhou stranu. Navíc s ním pochopíme dvojí: 1. proč bylo nezbytné zlidštění jednoho z bachařů; 2. že v úspornosti McQueenova stylu, kdy mu stačí ukázat jedno a další tři vám naskočí, tkví jeho největší filmařská síla. Zdrcující síla.

Hunger (VB/Irsko 2008)
délka 96 minut

režie: Steve McQueen; scénář: Steve McQueen, Enda Walsh; kamera: Sean Bobbitt; hudba: Leo Abrahams, David Holmes; hrají: Michael Fassbender (Bobby Sands), Stuart Graham (Ray Lohan), Liam Cunningham (Otec Moran)

90%

jak hodnotí jinde: IMDb (7.8), ČSFD (75%), RT (90%)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s