Nejlepší bonusové materiály na DVD

Posted: 8. 7. 2009 in DVD

Ve vzduchu něco visí. Blíží se soumrak DVD. Nanejvýš za dva roky podle mého mínění BR disky odsunou DVD na vedlejší kolej. Také z toho důvodu v současnosti provádím jakousi „finalizaci“ své DVD-téky – doplňuji klasiku a s novými tituly čekám na BR (21. července ve Státech např. vychází DC Watchmenů). Objevování, čím vším mám zaplněné stojany, mne přivedl na myšlenku udělat si přehled v bonusových materiálech, přesněji: vybrat ty nejlepší.

Ben Hur (4 DVD)
Ben-Hur: A Tale of the Christ (1925) – málokdy představuje bonus celovečerní film a ještě řidší jsou případy, kdy je onen film stejně kvalitní jako tento pozapomenutý němý klenot. 140 minut beze slov mne dokonce bavilo více než samotný čtyřhodinový Ben Hur.

Blade Runner (2 DVD)
Dangerous Days: Making Blade Runner (2007) – na vypočítání všech existujících verzí Scottova noirového sci-fi byste potřebovali prsty jedné ruky. Zdejší končiny sice obešla pětidisková verze, ale dvoudiskový Final Cut taky není k zahození, zvlášť, když na něm nechybí takřka čtyři hodiny dlouhý (210 minut!) dokument o komplikovaném vzniku filmu. Maso.

Bohémové (2 DVD)
No Day But Today: The Story of ‚Rent‘ (2006) – collector’s edition Bohémů u nás budete hledat marně, ale jestli se pokládáte za fanoušky tohoto muzikálu, určitě vám nebude líto připlatit si za tuto verzi nějaké to Euro (je k dostání třeba v Německu). Skoro dvouhodinový dokument o vzniku projektu jménem „Bohémové“ za to stojí.

Cesta do fantazie
Making of – od japonského anime nelze čekat všední pohled do zákulisí, v tomto budete mimo jiné svědky toho, jaké dobroty Hayao Miyazaki vaří členům svého štábu. Ale těch informací (i užitečných) je v těch 45-ti minutách podstatně víc a ocení je nejenom začínající animátoři.

Jackie Brown (2 DVD)
Jackie Brown: How It Went Down (2002) Rozhovor s Quentinem Tarantinem – Quentina Tarantina s vystupováním nevyzpytatelného maniaka a erudicí vysokoškolského profesora filmových studií je pokaždé radost poslouchat, když zde navíc chrlí informace týkající se filmu, který od něj mám nejradši, není co řešit.

Kmotr (5 DVD)
The Godfather Family: A Look Inside (1991) – o hodně dobrých filmech zřídkakdy vznikne mizerný dokument, právě naopak. 73 minut moc není, ale těch informací moc je.

Matrix (10 DVD)
Matrix: Nová návštěva (2001) – krom tří filmů (+ Animatrix) přetékají DVD bonusovými materiály různé úrovně i délky, tento dokument je z nich asi nejvydatnější.

Monty Python a Svatý grál (2 DVD)
Co jenom vybrat? Ptákovinu jako titulky k Shakespearovu Jindřichovi IV.? Nebo Svatý grál s postavičkami z LEGA? Či snad návod na výrobu koňských kopýtek z kokosových ořechů? Na tomto neskutečně zábavném DVD buď shledáte zábavným každičký drobek, nebo budete jenom nechápavě hledět, čemu se někteří lidé dokáží smát.

Monty Pythonův smysl života (2 DVD)
The Meaning of Making ‚The Meaning of Life‘ (2003) – ze záplavy bonusů stejně vtipných a skoro stejně hojných jako v předchozím případě mne nejvíce pobavila hodina mluvení všech žijících ex-pythonů. Mluvení vtipného a ujetého stejně jako jejich skeče.

Příběh z Filadelfie (2 DVD)
Katharine Hepburn: All About Me (1993) – Katharine Hepburn byla neobyčejnou ženou a tohle je její neobyčejný (auto)portrét. Asi nejlepší (a dozajista nejotevřenější) počin svého druhu.

Ratatouille
Vaši kamarádi hlodavci (2007) – všechny krátkometrážní filmy od Pixaru jsou excelentní. Jenom některé víc. A tenhle snad úplně nejvíc. Kouzelné a poučné.

Smrtelné zlo 2
The Making of ‚Evil Dead II‘ or The Gore the Merrier (2000) – zatímco film stojí někde na pomezí hororu a komedie, dokument zachycující náladu během natáčení je jednoznačnou komedií. Když lidi jejich práce baví, vypadá to asi nějak takhle.

Terminátor 2 (2 DVD)
Než se pustíte do natáčení svého prvního velkorozpočtového sci-fi, zhlédněte a přečtěte všechny materiály na bonusovém disku. Ke konci vám sice bude pukat přecpaná hlava, ale zároveň budete mít pocit, že víte vše potřebné.

THX 1138 (2 DVD)
A Legacy of Filmmakers: The Early Years of American Zoetrope (2004) – zajímá vás, jak začínali Francis Ford Coppola, George Lucas a další současné režisérské hvězdy? Začátky společnosti American Zoetrope jsou pro americkou kinematografii důležité a pro vážnějšího zájemce o film poutavé.

Ukradené Vánoce
Vincent (1982) + Frankenweenie (1984) – každý ví, že Nightmare Before Christmas nenatočil Tim Burton, měla by nám kvůli tomu snad vadit přítomnost dvou Burtonových raných kraťasů? Zvlášť když jsou stejně roztomile morbidní jako jeho pozdější celovečerní filmy? Škoda, že chybí české titulky.

Vall-I (2 DVD)
Příběh Pixaru (2007) – vizuálně pěkně zpracovaná historie nejlepšího mainstreamového animátorského studia dneška. Uvědomil jsem si během ní, že pixarovské filmy jsou stále lepší a lepší a proto můj mozek jaksi neodkáže pochopit, kam dál ještě chtějí v kvalitě zajít. Nechám se překvapit, Vzhůru do oblak se každopádně budeme moci vydat až 20.8.

další kandidáti, s nimiž jsem zatím nenavázal oční kontakt: The Curious Birth of Benjamin Button (2009), The Beast Within: The Making of ‚Alien‘ (2003), Empire of Dreams: The Story of the ‚Star Wars‘ Trilogy (2004)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.