Piráti na vlnách *****

Posted: 3. 8. 2009 in film týdne

Když hudba spojuje

Šedesátá léta britským posluchačům pop-music nepřála. BBC pouštěla do éteru pouhé dvě hodiny těch nejžádanějších hitů denně. Spása měla podobu rádia Coraline, které brázdilo Severní moře v letech 1964 až 1968. Programová náplň? Rock and roll a další „zakázané“ žánry od rána do večera a ještě déle. Richard Curtis tohle rádio zažil jako malý kluk (ročník ‘56) a zapůsobilo na něj tolik, že po padesáti letech, již jako respektovaný scénárista (Mr. Bean, Černá zmije, Čtyři svatby a jeden pohřeb) i solidní režisér (Láska nebeská), osvěžil svou paměť a natočil nejpohodovější komedii od… od Lásky nebeské!

Loď byla přejmenována na prozaičtější Radio Rock a počínání členů její posádky sledujeme rovný rok počínaje rokem 1966, kdy na palubu zavítá Carl (Tom Sturridge), kmotřenec kapitána lodi a šéfa rádia Quentina (Bill Nighy). Nejtvrdší oříšek představuje film-sjednocující zápletka, kterou se mi přes veškeré úsilí najít nepodařilo. Stejně jako v Lásce nebeské před námi defiluje nestřídmé množství výrazných postav a neboť Curtis je dobrák od kosti, všem poskytuje speciální prostor, aby zazářili. (Komu přijde film moc dlouhý, nechť zví, že původní sestřih byl stejně jako u Lásky nebeské mnohem delší – vypadla například nepochybně vtipná scéna falešného rozhovoru s Beatles.)

Hlavní hrdina tím pádem chybí, což není dobré, na druhou stranu je to lepší, než kdyby jím byl nevýrazný Carl, jenž, jaké to klišé, nikdy nepoznal svého otce. Individuální příběhy jednotlivých DJů by nás asi měly nejenom rozesmávat, ale také dojímat. Vysoká koncentrace komiků (Nick Frost ze Spaced, Rhys Darby z Flight of the Conchords, Chris O’Dowd z Ajťáků) a excentriků (Bill Nighy, Philip Seymour Hoffman, Rhys Ifans) to znesnadňuje a závěrečná emocionální katarze zdaleka nedosahuje výšin Lásky nebeské, kterou bylo snazší brát vážně.

Do jednoho jsou to ovšem sympaťáci a po dvou hodinách strávených s nimi, navíc v poměrně stísněném prostoru (krom prostřihů na posluchače zavítá kamera na břeh jedinkrát), je budete opouštět stejně neochotně jako partu dobrých kámošů. Uvedené, povětšinou britské herce dále doplnili například Kenneth Branagh, jehož politické hajzlovství je zničující, od zarostlé hlavy po holé paty stoprocentně hipísácký Ralph Brown z kultovní anglické chlastačky Withnail And I nebo Katherine Parkinson, vedle Chrise O’Dowda druhá hvězda Ajťáků, kterážto skutečnost jenom navyšuje povědomost obsazených tváří a příjemný „parťácký“ dojem.

Co by u jiného režiséra mohlo být výhodou, musí být v Curtisově případě klasifikováno jako problém – do všeho jde po hlavě. Když westernovou vsuvku, tak ve vší parádě (s hudbou od Morriconeho a „leoneovskými“ prostřihy na nervózní tváře soupeřů), když ženy, pak plnou kocábku žen, když sebekratší a pro děj nijak podstatnou akci, potom náležitě okázalou (SPOILER: katastrofický závěr je stejně okázalý jako Titanic s Dokonalou bouří dohromady). Důsledek? Přesycenost. Moc žánrů, moc postav, moc atraktivních scén, které, stejně jako všechny posluchače Radia Rock, spojuje jediné, hudba. HUDBA!

Film je podle vybraných songů do určité míry vymodelován – jejich text odpovídá probíhající situaci/duševnímu rozpoložení hrdiny. Nemusíte být hudební znalci, abyste si je – a s nimi všechnu tu šedesátkovou pohodičku – vychutnali, stačí se tomu poddat. Na konci jsem uvěřil, že nebylo (a těžko bude) lepší doby než 60. léta minulého století. Dokud někdo nevynalezne stroj času, asi nenajdete náhražku s potenciálem padnout do noty prakticky komukoli. Ale asi ne každému.

Nedovedu například odhadnout, jak film přijme ženská část publika, neboť pro tradičně chápanou lásku na této lodi plné chlapů není prostor. I když okolnosti chvíli naznačují opak, sex je přednější než romantika. Jediný vážnější vztah vyklíčí ze snahy přijít o panictví. K rokenrollu a drogám tohle holt neodmyslitelně patří. Piráti na vlnách by mohli být pro milovníky dobré hudby a atmosféry 60. let tímž, čím byla Láska nebeská pro všechny šťastně i nešťastně zamilované. Moc nad nimi nepřemýšlejte, užijte si je!

Piráti na vlnách (The Boat That Rocked, VB/Německo 2009)
délka 129 minut

90%

jak hodnotí jinde: ČSFD (84%), IMDb (7.6), RT (55%)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.