Špatní poldové

Posted: 7. 6. 2010 in různé

Zhlédnutí skoro (jistě) kultovního dramatu Abela Ferrary Bad Lieutenant (1992) i jeho tak trochu remaku od Wernera Herzoga (Špatnej polda, 2009) mne inspirovalo k vypátrání dalších filmových poldů, kteří si právo a spravedlnost vykládají po svém.

Jako největší badass kinematografické historie se nabízí kapitán Hank Quinlan (Orson Welles) z Dotyku zla (1958). Kdyby zlo mělo lidské tělo, vypadalo by takto. Vykonstruovaná obvinění, xenofobie, drogy, vraždy. Proti Quinlanově počínání jsou nevinní bezmocní, vinní už s ním dávno táhnou za jeden provaz, jakkoli také nemají dlouhý život jistý. Jedinou myslitelnou likvidací podobné zrůdy je likvidace absolutní, fyzická. Jenže kdo se k ní zmůže, kdo dokáže čelit strachu a riskovat zdraví?

Tvrdý zácvik čeká Jake Hoyta (Ethan Hawke), jehož Training Day (2001) může být po boku nekompromisního detektiva Harrise (Denzel Washington) nejen prvním, ale také posledním dnem služby. Moc nad druhými a snadný přístup k drogám z vás frekventanta nedělní školy neudělají. Scénárista filmu, David Ayer, později režíroval Drsný časy (2005), kde psychopata ve službách policie ztvárnil Christian Bale. Popravdě – tu roli jsem mu věřil mnohem víc než Batmana, který je v zásadě slušňák.

Na straně zákona, která pro něj není přirozená, se vědomě octnul Colin Sullivan (Matt Damon), který má stejně jako jeho největší potenciální nepřítel Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) Skrytou identitu (2006). Zdárně infiltroval zvláštní vyšetřovací jednotku, pročež může donášet informace svému mafiánskému bossovi. Uhlazený hajzlík, který navenek nic špatného nekoná. V reálném světě by se jemu podobných jistě našlo víc.

Tři rozdílní poldové musí spojit síly v kriminálním thrilleru ze staré školy L. A. – Přísně tajné (1997). Nás zajímá Bud White (Russel Crowe), kterému čas od času malinko ulítnou nervy, na což nějaký nebožák doplatí spoustou modřin a pár frakturami. Podobnými excesy proslul i představitel zmíněné role Russell Crowe, jehož oblíbenou zbraní v boji s dotěrnými novináři je telefon. Nikoliv mobilní. Každý zkrátka jednou za čas potřebuje vypustit páru a způsoby jsou různé.

Celá skvadra nekompromisních strážců zákona řádí v silně pravicově orientovaném brazilském hitu Elitní jednotka (2007). Drsní zločinci z brazilských slumů si žádají drsný přístup, někdy na hraně, často za hranou povoleného. Ke stejnému poznatku, tedy že hajzly lze vymínit jedině hajzly, dochází seriál Zvláštní jednotka (vysílá ČT). Jeho tvůrce, Olivier Marchal, nepochybně ví, o čem píše. Sám byl policajt, z čeho vytěžil již několik seriálů a filmů. U nás je nejznámější Válka policajtů (2004), kterou proti sobě vedli Daniel Auteuil a Gérard Depardieu.

Názor na příslušníky francouzské policie vyjádřil Claude Zidi rovnou v titulu své komedie – Prohnilí (1984). Následovala dvě solidní pokračování (Prohnilí proti prohnilým a Super prohnilí). Mrazivější humor prosvětluje temný jihokorejský thriller Vzpomínky na vraha (2003). Vyšetřovatelé zde kvůli dopadení několikanásobného vraha neváhají užít výslechových metod á la Guantánamo.

Pojďme si závěrem přiznat, oč nám jsou mnozí z těch prohnilých, zkorumpovaných, násilnických parchantů sympatičtější než hodní hoši, kteří do puntíku ctí zákony, odmítají úplatky a střílejí zásadně pro výstrahu. Milujeme mizery, protože je na nich, bohužel, cosi pravdivého.

Další, v textu nezmíněné filmy s poldy, kteří se s věcmi nepářou

Detektivní příběh (1951) – Kirk Douglas

Drsný Harry (1971) – Clint Eastwood

Dům na špatné adrese (2008) – Samuel L. Jackson

Mizerové (1995) – Martin Lawrence a Will Smith

Superbad (2007) – Seth Rogen a Bill Hader

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.