Blu-ray 2 – District 9 (US import)

Posted: 16. 6. 2010 in Blu-ray

Modrý disk s jedním z nejpříjemnějších filmových překvapení loňského roku by u nás měl vyjít koncem srpna. Verze, kterou na následujících řádcích trochu rozpitvám, byla přivezena z USA, minimálně zvukovou a obrazovou kvalitou by se však neměla lišit od té, jež bude běžně k sehnání i zde. Dojmy z těchto dvou složek vám každopádně nezprostředkuji, neboť kvalitě filmového zvuku ani obrazu nerozumím (resp. nevím, podle jakých kritérií ji hodnotit) a buransky se spokojím se smyslovým poznáním, že TO zní a vypadá vážně dobře.

K filmu
Výrobní náklady na District 9 činily údajně pouhých (uvozovek vážně netřeba) 30 milionů dolarů. Kéž by více režisérů dokázalo s tak skromnou částkou natočit tak bohatý film. Neill Blomkamp na sebe poprvé upozornil zneklidňujícím kraťasem Alive in Joburg (bohužel není mezi bonusy), z něhož do svého celovečerního debutu přenesl reportážní přístup k tématu, sociálně-kritický podtext a vlastně i všechno ostatní. Nízkou toleranci projevuje lidská společnost v Distriktu 9 ke Kreveťákům, nechtěným návštěvníkům z cizí planety. Různé pohledy na xenofobii ale nejsou tahákem dne, cesta ke strhujícímu finále vede skrze několik žánrů, akční sci-fi, thriller, romanci i černou komedii. Přitom je to film kompaktní, originální, brutální a velmi svižný. Slast sledovat.

První dojem
Malinko mne zarazila velikost plastové krabičky, jejíž tloušťka je zhruba o půl centimetru menší než u blu-ray disků sehnatelných v Evropě. Jiný disk z US vypadá stejně. Možná detail, ale dobré vědět ještě před případným sháněním stojanu. Obal ukrývá dva disky. Samotný BR a digitální kopii (čili DVD) pro stažení filmu na PC/notebooku nebo PSP. DVD stačí vložit do mechaniky, zadat kód uvedený v krabičce a můžete sledovat. S regionálním kódováním žádný problém nebyl, akorát se mi film nepodařilo spustit v jiném programu než WMP nebo Winampu a zjistit tak, jestli obsahuje také anglické titulky.

Obsah disku
Po čtyřech přeskočitelných trailerech (Moon, This is It, 2012, Boondock Saints 2) si můžete vybrat, jestli jste kreveťák nebo pozemšťan a podle toho se dočkáte jednoho ze dvou malinko odlišných menu (žádné jiné odlišnosti to neskýtá). Nejobsáhlejší dokument z bonusových materiálů, jakýsi souhrnný making of, trvá přes půl hodiny, délka ostatních, zacílených na výtvarnou stránku, speciální efekty, proměnu Wikuse a herectví, se pohybuje okolo deseti minut. Okolo dvou desítek minut trvají vystřižené scény. Interaktivním bonusem je efektní „živá“ mapa Joburgu, znásobující dojem televizní reportáže. Zajímavou blbůstku, kterou jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, představuje cinechat, umožňující chatovat s kolegy přímo během sledování filmu. Nechybí ani komentář režiséra, nahraný atypicky ještě před oficiálním uvedením Distriktu 9 do kin, kdy asi málokdo očekával takový úspěch. Majitelé PS 3 si mohou užít ještě demo akční řežby God of War III. Nic odbytého, nic ohromujícího.

Koupit?
Ano. Už kvůli filmu, jehož nízkonákladové efekty vyniknou na menší obrazovce možná ještě lépe než v kině. Neurazí ani nabídka bonusů.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.