Invaze kvalitních seriálů

Posted: 19. 6. 2010 in aktualitka, tipy, TV

Programové schéma českých televizí zavání během letních měsíců zatuchlinou. Obvykle víc než obvykle. V souhrnu nebude letošní léto nejspíš výrazně jiné, minimálně dva seriály si ale zaslouží větší pozornost, než bývá televizní nabídce blízkých dnů zpravidla věnována. První z nich, byť tři roky starý, je pravděpodobně českou televizní premiérou, druhý už tuším běžel na satelitní/kabelové AXN, ale mohu se mýlit.

Od pondělí do čtvrtka večer vysílá Prima Cool, mladší, hezčí, malinko chytřejší a zábavnější sestra Primy, Invazi buranů. Za nesmyslným českým názvem se skrývá tragikomická americká série The Riches (což by se dalo do češtiny volně přeložit třeba jako „Mastňáci“).

Jak tomu u filmů a seriálů, amerických zvlášť, často bývá, někdo zvenčí infiltruje jistou komunity (fotbaloví fanoušci, hippies, svět celebrit), do jejíchž tajů tím pádem s hrdiny pohodlně proniká i divák. Ústřední myšlenka Invaze buranů stojí na tom, že rodinka kočovníků, žijících léta mimo systém, začne díky pro někoho jiného neblahým okolnostem do systému pronikat.

Neměli nic, žili na cestách. Najednou mají zázemí a většinu z toho, co je v západním světě vnímáno jako podmínka šťastného života (velký dům, drahé auto, výnosné zaměstnání…). Jak poznamená hlava rodiny (slavný britský komik Eddie Izzard), americký sen leží na dosah ruky, teď už se jenom natáhnout a ukrást jej.

Kvazi-zbohatlíkům ovšem záhy dochází, že chtějí-li si udržet svůj standard, nemohou hrát férově a tak jim v podstatě nezbývá, než znovu oprášit podvodnické a zlodějské triky, jimiž se živili dříve. Tvůrci tedy z námětu neždímají laciné vtipy, bohudík, nýbrž pěkně ostré satirické kousance.

Zažité představě normální a hodné postavy neodpovídá nikdo z pěti členů rodiny. Kradou, pomlouvají, berou drogy, nebo alespoň nemají vyjasněnou sexuální orientaci, ale jsou to sympaťáci. Nejen v porovnání s postavami, jež je v novém prostředí obklopují a pro které je přetvářka něčím stejně samozřejmým jako ústní hygiena.

Snaha zapadnout do pokryteckého světa s sebou nese další pokrytectví, které hrdiny tlačí do notně absurdních situací. Je to vtipné, ale ze dvou důvodů z toho zároveň mrazí – a) Malloyovi spáchali závažný trestný čin a spravedlnost (či minulost) je může kdykoli dostihnout b) metody, jimiž dosahujeme našich vlastních snů nejsou mnohdy o moc korektnější.

O druhém seriálu se nebudu rozepisovat tak obšírně, neboť jej Nova začala vysílat teprve ve středu (a od ní každý všední den v 17:30), ale i potřeba sdílet nadšení z něj po pouhých třech epizodách o něčem svědčí.

Český název opět debilní. Za Patty Hewes – nebezpečná advokátka by asi málokdo hledal americký seriálový hit s Glen Closeovou Damages. Closeová hraje bezohlednou (a myslím tím vážně bezohlednou) advokátku, která je pro urovnání věcí v pracovním i osobním životě schopná sáhnout po nejkrajnějších prostředcích. Silně zneklidňující flashforwardy (o 6 měsíců později) naznačují, že obětí jejích praktik bude i mladá právnička Ellen Parsons (Rose Byrne, jejíž nenucené herectví je okouzlující).

Nečekejte obvyklý „pracovní“ seriál, kde se furt maká a city postav hrají podružnou roli (z právnického prostředí např. Žralok). V Damages sice vystupují výhradně lidé dobře zajištění, pěkně vypadající a jistě i příjemně vonící, ale nejsou to ploché figurky. Mají problémy, které chtějí vyřešit, moc, kterou si chtějí udržet, cíle, kterých chtějí dosáhnout. A volí prostředky adekvátní své povaze.

Dělení na padouchy a hrdiny tady neplatí (vždyť i ten Frobisher chce jenom udržet rodinu v klidu a pohromadě). Tím vážně zlým by ve výsledku teoreticky mohl být kdokoliv ze tří hlavních hráčů. Opravdu mě zajímá, jakým směrem se bude tenhle napínavý, dobře zahraný a v nedůstojném čase vysílaný seriál ubírat.

Z dalších momentálně vysílaných sérií snad netřeba blíže představovat Bratrstvo neohrožených (ČT 1 ve středu okolo desáté). Komu nesednul příliš klasický Pacifik a lační po něčem válečném, může si spravit chuť. Velmi ambivalentní je můj postoj k seriálovému počinu Oliviera Marchala (režisér brilantní Války policajtů) Zvláštní jednotka. Seriál, jehož upocená nasupenost je k smíchu, ale zároveň seriál, jehož nehezké vykreslování francouzských policajtů je nehezké vážně hezky. Eh. Prostě mě irituje a zároveň se mi líbí, že má koule a dává je na odiv. Nejen velkou, ale zároveň kvalitní seriálovou pecku už dlouho nepředstavila HBO. Spartakus: Krev a písek je stejně jako jeho předobraz 300: Bitva u Thermopyl záležitostí extremně pravičáckou (nechci jeho diváky urážet adjektivem „fašistickou“), nudnou a útočící na nejpřízemnější lidské pudy. Nemít tak oslnivý vizuál, byla by na něj škoda jakéhokoliv vlídného slova.

O dalších seriálech, třeba i těch, jež za svou tuzemskou slávu vděčí internetu, zas někdy jindy.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s