Srdečné pozdravy z Ruska 007×002

Posted: 23. 7. 2010 in DVD, klasika

„Neměla otevírat pusu.“

Jak učinit začátek druhé bondovky atraktivním? Zabitím Jamese Bonda. Tento znejišťující trik (víme, že je nesmrtelný, ale co kdyby…) byl zde použit poprvé, ale ne naposled – například Thunderball začíná záběrem na rakev s iniciály JB.

Poprvé také titulkové sekvenci předchází tzv. teaser, který by nás měl navnadit na to, co bude následovat. A následovat bude nejšpionážnější z filmů o Jamesi Bondovi.

Je vidět snaha o přímější návaznost na předchozí film, zmiňuje se smrt doktora No, Bond si opět krátí čas (se) Sylvií Trench, přílet do Istanbulu řazením záběrů nápadně připomíná přílet na Jamajku… .

V pozadí Srdečných pozdravů stojí okolnosti studené války, ale Sověti překvapivě nejsou za ty největší zloduchy, děj opět uvádí do pohybu zločinná organizace SPECTRE, z jejíhož šéfa Ernsta Blofelda zatím nic moc neuvidíme. Dostatečně uspokojující pro nás musí být likvidace padouchových pohůnků, lesbické sadistky a dvoumetrového blonďáka (Robert Shaw z Čelistí).

Právě bitka v Orient Expressu s druhým uvedeným je jednou z nejlepších svého druhu (tělo na tělo). Hmatatelnou fyzičností si v ničem nezadá s bojem muže proti muži v Bourneově ultimátu. Dvě následující akční scény (z nichž byla první inspirovaná tou nejslavnější z North by Northwest) v knize absentují a byly připsány speciálně pro film, který je kvůli nim v závěru trochu nahuštěný, ale zároveň takto po méně akčním průběhu strhujícím způsobem graduje.

Srdečné pozdravy jsou poučné z hlediska Bondova zacházení se ženami, minimálně s těmi bondovskými, tj. mimořádně krásnými a svolnými. James se rád dívá (Tániny nohy, souboj cikánek), neprotiví se mu trojka a nezdráhá se ženu uhodit. Vlastně zjednodušená definice výrazu „macho“.

Aby v tom 007 nebyl sám, přiznávám, že jedním z neopominutelných důvodů, proč jsou Srdečné pozdravy blízké mému srdci, je Táňa (kterou mimochodem hraje italská modelka).

DVD

Nejvíce potěšila série krátkých bonusů, v nichž vystupuje nejpůvodnější Bondův autor Ian Fleming. Dva z bonusů jsou sice jenom zvukovými záznamy rozhovorů (jeden z nich s Raymondem Chandlerem), ale dovíte se mnoho zajímavé o tom, jak a proč Bond vzniknul a proč s nim Fleming v knihách nakládá tak, jak s ním nakládá.

úvodní titulky: 5
bondgirl: 6
padouch: 3
padouchovi poskoci: 7
vychytávky: 4
hlášky: 4

film: 85%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.