Pár řádků k islandskému filmu

Posted: 21. 8. 2010 in různé

Text o islandských filmech chci napsat tak dlouho, že už pomalu ani nechci. Neboť toho nechci víc, neboť vlastně nechci nic, neberu své nechtění tak vážně a do sepsání dojmů ze zhlédnutých islandských filmů se přeci jen pustím.

Někdy mne fascinuje země a její kultura jako taková a teprve skrze ní se začnu zajímat o tamější kinematografii (Japonsko), můj zájem o Island naopak prudce stoupnul teprve díky filmům – a hudbě, což není nepodstatné – odtamtud.

Ani s přihlédnutím k relativně krátké historii islandské kinematografie (hlasitěji na sebe začíná upozorňovat teprve od konce 70. let, kdy byl založen Filmový fond) se neopovažuji tvrdit, že nějakých 12 viděných filmů představuje dostatečně reprezentativní vzorek.

S výjimkou dvou (Sódóma Reykjavík, 1992, Zimnice, 1995) vznikly všechny v uplynulém desetiletí, zcela mezi nimi chybí populární středověké vikinské ságy (trilogie Hrafna Gunnlaugssona) a co napsat nemám ani k oblíbeným, i v českých kinech uvedeným komediím Dagura Káriho (Albín jménem Noi, Outsider). Zkrátka a dobře, většinu níže umístěných závěrů si budu tahat z paty.

Nejznámějším režisérem ze země ledu je bez veškerých pochyb Friðrik Þór Friðriksson – ten co by mohl z fleku hrát severským větrem ošlehaného krále v nějaké severské pohádce. Natočil 9 celovečerních hraných a 4 dokumentární filmy. Obdržel na dvacet filmových cen (ty islandské se jmenují Edda Awards a jsou udělovány počínaje rokem 1999). Jeho Děti přírody (1991) byly nominované na Oscara. Na úspěchu islandskou kinematografie má podíl nejen umělecký, ale rovněž finanční, v roce 1987 založil The Icelandic Film Corporation.

Friðriksson si za hrdiny opakovaně vybírá outsidery. Je jím Japonec Hirata přijíždějící na Island uctít památku svých zesnulých rodičů (Zimnice) i, z odlišného důvodu zajisté, schizofrenik Paul (Andělé všehomíra, 2000). Nemožnost/neschopnost zapadnout mezi ostatní nutí postavy hledat jiná, řekněme méně společenská východiska. Hirata během své cesty potkává mnoho bizarních individuí, aby harmonii nakonec našel v návratu k dávným rituálům a přírodě, kterou Friðriksson tak rád zabírá.

Důležitou složkou vícero islandských filmů, vážných i méně vážných, je černý, tak trochu ze zoufalství vyvěrající humor. Jaký jiný taky v zemi, jejíž nemalá část je neobyvatelná a kde nejvyšší letní teploty dosahují stěží patnácti stupňů (třicítku tam naměřili naposledy ve 30. letech). Islanďané si ze své země umí udělat legraci, třebaže jsou na ni nesmírně pyšní.

Panoramatické záběry krajiny zkrášlují skoro každý tamější film. Jako kdyby šlo o vládní nařízení, mající za cíl propagaci země v zahraničí. Islandské filmy dělají pro Island totéž, co udělal Pán prstenů pro Nový Zéland. V obou případech je těch záběrů až příliš, ale jsou tak úchvatné, že jim to rádi odpustíte.

Žánrové rozpětí je na malou zemi odvážně široké, ale ať se jedná o fantasy (Astropia), krimithriller (Reykjavik-Rotterdam), horor (Reykjavik Whale Watching Massacre) nebo dobové drama (Smích racků), nikdy nechybí zmiňovaný humor. Nabourává vážnost, s níž jsou některé žánrovky pojímány v Hollywoodu, byť z jeho konvencí zdejší filmaři vydatně čerpají. Vliv americké kinematografie (více než kinematografií evropských) pramení ze vřelých vztahů mezi oběmi zeměmi.

Ze zhlédnutých filmů by se dala vydolovat řada dalších nepodložených faktů. O uměleckém založení většiny Islanďanů (není tu moc co dělat, tak pojďme psát básně), o jejich zvýšené ostražitosti k cizincům (proč by kruci někdo cestoval na Island?), o hrdosti na mýty, z nichž jejich kultura vychází. A nekakofonicky skřehotavá hudba, zdaleka nezačínající u Sigur Rós a nekončící u Björk? Nebude-li se vám zamlouvat ona, nejspíš si vás nepodmaní ani Island jako takový.

Před obeznámením se s Islandem skrze jeho hudbu a kinematografii jsem chtěl navštívit několik cizích zemí, teď chci OPRAVDU navštívit pouze jedinou. Tak schválně, jak dlouho mi to vydrží…?

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    zaujimave postrehy, asi nie su iba z paty…a som zvedava ci neprevalcuje Island trebars Novy Zeland??

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.