Ve službách Jejího veličenstva 007×006

Posted: 2. 1. 2011 in DVD, klasika

Bond se zamiloval. Tentokrát doopravdy. Po krátkém rozehřívacím intru a zdvořilostním „Jmenuji se Bond. James Bond“, naběhnou úvodní titulky s motivem přesýpacích hodin a ženských těl. Stylový začátek nejvíce femininní bondovky.

Lazenby není vůbec tak špatný Bond, jak se traduje. Jako Australan sice nemá dokonale britský akcent (stejně jako Skot před ním nebo Velšan a Ir po něm), ale vzhledem k nulovým hereckým zkušenostem, na modela, kterého si tvůrci vybrali mimo jiné (ale především) pro jeho aroganci… slušný výkon.

Zároveň asi první Bond, který si s chutí prohlíží Playboye a pod skirtem nenosí trencle (ne, slipy taky ne). Přesto jeden z nejvážnějších a nejdospělejších Bondů. Jednak dočasným vyeliminováním hračiček od Q, jednak seriózní milostnou linií, která musí mít logicky tragické vyústění (show must go on).

Suchý humor je sice opět štědře dávkován, avšak nemění film na komedii. Oproti předchozím třem filmům je tento vážnější, uhlazenější, něžnější v zacházení se ženami, což platí i pro Bonda.

Někomu asi přijde film pomalý a Bond zženštilý, osobně mi více dialogů a méně akce vyhovovalo. Skromněji zastoupené akční scény jsou přitom velkolepé, zejména sjíždění hor.

James Bond vysoké alpské vršky sjíždí výhradně na jedné lyži, přičemž unisono oblečené padouchy nechává daleko a vysoko (protože na stromech) za sebou – dneska se těžko ubráníte úsměvu, ale nejspíš vám dojde, že to v době svého vzniku bylo něco „mega“. Obdivuhodná je práce kameramana, zavěšeného pro účely leteckých záběrů na spodku vrtulníku.

Odvážně dynamický střih logicky nese stopu tentokrát režírujícího Petera Hunta, který nový způsob stříhání prvně použil v Dr. No. Na rozdíl od „jen na skok“ režisérů byl Hunt dobře obeznámen s bondovským stylem a namísto základů řízení se mohl věnovat pokročilejším finesám.

Z dosavadních bondovek se Ve službách Jejího veličenstva jeví jako ta řemeslně nejpreciznější. Přesným střihem, nákladnými dekoracemi (Hunt chtěl víc třpytu, víc „glamour“), volenými úhly kamery i prácí s barvami. Škoda, že ani Lazenby, ani Hunt nebyli – zejména kvůli nižším ziskům – k další bondovce připuštěni. Moc by mne zajímalo, jakým směrem by se v jejich režii série ubírala.

DVD

Především zásluhou životem poučeného Lazenbyho nejvíce pobavil dokument Inside On Her Majesty’s Secret Service, z něhož se navíc dozvíte vše podstatného o průběhu natáčení.

Padouch: 7
Bondgirl: 7
Titulky: 5
Poskoci: 5
Hlášky: 5
Vychytávky: 1

Film: 80%

Komentáře
  1. OLA píše:

    a na tom Schilthorne je fakt krasne, vdaka Jamesovi som zaspominala..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.