Diamanty jsou věčné 007×007

Posted: 9. 1. 2011 in DVD, klasika

„Máte na sobě krásné nic. To vám schvaluji“

Lazenby do dalšího kola neprošel, John Gavin utřel dřív, než stačil pronést „Jmenuji se Bond… James Bond“, a tak Connery mohl se svou typickou ležérností sfouknout poslední bondovskou prácičku. Jakoby mu již o mnoho nešlo. Stejný dojem budí celý film.

Snad proto, že se celé natáčely ve Spojených státech, obsahují Diamanty méně britského šarmu a více americké frivolnosti (-Hi! I’m Plenty -But of course you are). Las Vegas je sice podáváno jako město vulgární a obscénní, nezdá se ovšem, že by s tím měl Bond nějaký problém.

Hromadění vtípků, záměn identit a akčních scén přebíjí velmi vratkou zápletku, která dostává jakýs takýs smysl až za pět minut dvanáct, s objevením skutečného Whytea, postavy inspirované excentrickým miliardářem Howardem Hughesem. Explozivní finále na ropné plošině do děje zapadá stejně neobratně jako automobilová honička ulicemi města hříchů.

Dojem z natahovaného konce naštěstí spravuje labužnický dovětek, během kterého si trošku tělesných prostocviků užijí i dva nápadně homosexuální masoví vrazi.

Svou náklonnost k sexuálním menšinám projevují scenáristé také na jiných místech. Bond zblízka poznává stehna dvou lesbických akrobatek a Blofeld v okamžiku nouze sahá po apartním dámském kostýmku. V předchozích bondovkách by transvestitivní vsuvka rušila, zde bezproblémově zapadá do lehkovážného celku.

S podivnou samozřejmostí jsou zabíjeny vedlejší postavy, nad nimiž nikdo neprojevuje žádnou lítost. Dokonce i pohřbívání je redukováno na stisk několika tlačítek. To byla sedmdesátá léta vážně takhle cynická?

Lehčího tónu nezůstal ušetřen ani tradiční motiv Bondovi smrti, dovedený zde na hranici parodie. Bond nejprve zabije sebe samotného („Právě jste zabil Jamese Bonda“), poté se octne ve spalovací peci a do třetice je zahrabán pod zem, kteréžto undergroundové dobrodružství agent Jejího Veličenstva glosuje nejvtipnější a zároveň nejabsurdnější hláškou filmu o venčení krysy.

Diamanty nejsou věčné, jsou hlavně zábavné. Splní svůj účel a rychle vyšumí. Nová, Mooreova krev byla nezbytná.

DVD
Za pozornost stojí BBC rozhovor s Connerym, který nezastírá, že už mu na Bondovi dvakrát nesejde.

Padouch: 5
Bondgirl: 5
Titulky: 6
Poskoci: 8
Hlášky: 7
Vychytávky: 4

Film: 70%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.