Žít a nechat zemřít 007×008

Posted: 15. 1. 2011 in DVD, klasika

-Čí je to pohřeb?
-Váš

James Bond prodělal další plastickou operaci. A změnil se i povahově. Zejména v zacházení se ženami projevuje více něhy – zbraní na ně míří až po pohlavním aktu. Nic nebere vážně nebo závazně, sex je pro něj ještě více než dříve jen koníček a praktikuje jej, aby nevyšel ze cviku. Vzhledem k tomu, že mělo jít o představení Bonda nové generaci diváků, hippie mládeži 70. let, čekal bych méně šovinismu a více respektu k lidskému životu.

Sedmdesátkovější než Bond je prostředí, ve kterém se agent pohybuje a ve kterém zpočátku (právě kvůli své „zaostalosti“) tápe: masky, magie, mák. Střet s jinou kulturou, s voodoo a okultismem mu nesvědčí, spíše než aby padouchy sledoval, je jimi sledován a manipulován tam, kde ho chtějí mít.

Z dobové filmové produkce Žít a nechat zemřít nejzřetelněji reaguje na blaxploitation filmy, s tím stěžejním rozdílem, že padouchy nejsou běloši. Vyjma primitivního rasistického šerifa, jedné z mnoha zbytečných figurek v honičce člunů, zabírající dobrou pětinu stopáže. (Nezvyklá je tato akční scéna tím, že se zčásti odehrává kdesi mimo obraz a namísto Bonda sledujeme právě neschopného policajta.)

Bond trochu omládnul, Mooreova mladost a pružnost je neustále stavěna do popředí (frontální záběry, odhalená hruď), ale překvapivě málo využívána v akčních scénách, jimiž se během první poloviny celkově šetří. Pozvolným tempem, neuspěchaným seznamování s exotickým prostředím jde o návrat k Dr. No, akorát s mnohem větší porcí humoru. (Bitka v jedoucím vlaku zas připomíná odstředěnou verzi bitky v Srdečných pozdravech z Ruska a hláška „Utopit? Pochybuji, že budete mít čas utopit se“ nejslavnější hlášku z Goldfingera.)

Jiné než trefné hlášky Bond z úst nevypouští. Načasování je lepší než v lecjaké komedii, do níž se film i ve scénách, které by dříve byly pojaty vážněji, zvrhává (zmíněná honička, finální konfrontace s nafoukaným padouchem). Nový Bond je paradoxně pomalejší a současně zábavnější než ten předchozí.

Podtitul osmé bondovky by mohl znít „Pan Bond a jeho zvířátka“. Hada, jimiž je film prosyčen, Bond v hotelové koupelně přivítá home-made plamenometem, krokodýly využije coby kamenů. Že by kompenzace za násilí, které tentokrát nepraktikuje (tolik) na ženách?

Výměna Conneryho, kterému role padla dokonale, ale zjevně ho už trochu unavovala, byla po Diamantech na spadnutí. Žít a nechat zemřít dává párkrát tušit, že Moore představuje znamenitou volbu, převážně ale ohledně správnosti volby vyvolává mírně rozpačité pocity. Změní se to s další bondovkou?

Pokračování příště…

DVD
V dokumentu Inside Live and Let Die mimo jiné uvidíte, jak vznikala scéna s Bondem skákajícím po krokodýlech. Šlo doslova o údy.

Padouch: 6
Bondgirl: 7
Titulky: 7
Poskoci: 6
Hlášky: 7
Vychytávky: 6

Film: 75%

Komentáře
  1. OLA píše:

    Ok, suhlas, aj ked Sean bol Bond ako sa patri…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.