Muž se zlatou zbraní 007×009

Posted: 6. 7. 2011 in DVD, klasika

„Slečno Andersonová. V oblečení jsem vás nepoznal.“

Mooreovo sžití s rolí Jamese Bonda zkomplikovala hned jeho druhá bondovka, která je jednoduše špatná. Ne vinou Moorea, ani prověřeného Guye Hamiltona, ale pro velmi béčkový a několika lidmi několikrát přepisovaný scénář. Po Žít a nechat zemřít, stylizované dle populárních blaxploitation titulů, tenhle film prostě neví, co si s Bondem na počátku revizionistických sedmdesátých let počít.

Producenti po Žiješ jenom dvakrát opět vsadili na asijskou exotiku a opět nechali agenta 007 prodělat drobnou změnu zevnějšku. Zatímco Bondovo zjaponštění do celkově ujeté páté bondovky jakž takž zapadlo, přilepení třetí mléčné žlázy jinak vážného Muže se zlatou zbraní posouvá žánrově přibližně někam mezi béčkové sci-fi a laciný horor, což není míněno jako zlá narážka na charismatického, svou úlohu dobře chápajícího Christophera Lee. Z přímočarého psychopata s touhou ovládnou svět učinil takřka konceptuálního umělce, jehož dílem je vražda, resp. okolnosti, za jakých k ní dojde. Skoro mi bylo líto, že Bond z logiky série nebude jeho vysněným opus magnum.

Šlo by to, být v přehánění a ve snaze o exotiku za každou cenu důslednější a využít bondovský půdorys třeba k poctě hammerovským hororům, namísto toho je ale dosti nejistě sázeno na vyšeptalou jistotu. Taková střízlivá pařba v Bangkoku.

Rozpačitý scénář se projevuje nekonzistencí celku, tvořeného již tak absurdními situacemi. Bond, jenž namísto klasického pátrání rozjíždí hru, v níž je sám hlavní cenou, musí například odcizit vystřelenou zlatou kulku, kterou jistá břišní tanečnice coby magický talisman schraňuje ve svém pupíku. Namísto toho, aby padouši prchající před spravedlností přesedlali z jednoho dopravního prostředku do jiného, absolvují zdlouhavý upgrade auta v letadlo. V bondovce přece nemůže chybět maximálně nepraktická technická vymoženost. Scenáristé zhruba věděli, co by měla správná bondovka obsahovat, jenom si zoufale nevědí rady, jak všechno do jednoho filmu napěchovat. Namísto souvisle plynoucího příběhu jde o předváděcí akci typu „koukejte, na co všechno jsme dostali peníze“.

Třebaže mohl doufat v opak, pan režisér z toho taky nevyvázne bez poskvrny. Film trpí pomalým tempem a akční podváhou. Souboje muže proti muži jsou líně sestříhané, komické vsuvky do filmu nezapadají, nýbrž z něj čouhají jako sláma z bot vidláckého šerifa Peppera (ještě víc zbytečná, hloupá a otravná postava než posledně). Snaha o „pouťovou estetiku“ s expresionisticky vychýlenými úhly kamery (scéna na Queen Mary) a wellesovským blouděním mezi zrcadly zaujme nedůsledností. Podobné záběry by ospravedlnil teprve jejich četnější výskyt. Hamilton svou poslední bondovkou prokázal především neschopnost adekvátně reagovat na proměny filmové stylistiky posledních let.

Trochu ze zoufalosti, jak jinak tenhle rozháraný snímek uchopit, mi přijde nejnosnější vnímat devátou bondovku jako ostrou reakci na feministická hnutí. Ženy jsou komicky povolné, buďto zrádné nebo přihlouplé. (Goodnightová je intelektuálně neposkvrněná jako nepopsaný list papíru.) Jejich vnady zakrývají pouze bikiny (rozumnější odění zakázáno). Rovnoprávnost je vyloučena, muži jsou víc (někteří mají navíc nejen penis, ale také extra bradavku), muži jsou od toho, aby si ženy podmaňovali. Trochu out-dated, není-liž pravda? Jako celý film.

Muž se zlatou zbraní je jako návštěva pouti, která nabízí všelico, jenom nic, čím by jednotlivé atrakce sladila dohromady.

DVD
Ze slabší bonusové nabídky (zvlášť archivní materiály mají mizivou kalorickou hodnotu) bych vyzdvihnul alespoň půlhodinovou poctu bondovským kaskadérům Double-O Stuntmen, připomínku těch nejkrkolomnějších pádů, skoků a bitek z celé série.

Padouch: 7
Bondgirl: 5
Titulky: 5
Poskoci: 6
Hlášky: 5
Vychytávky: 6

Film: 55%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.