Agent, který mne miloval 007×010

Posted: 14. 7. 2011 in DVD, klasika

-Jmenuji se Bond. James Bond.
-A co má být?

Poté, co Bond v závěru Muže se zlatou zbraní zvítězil nad Bohem (byl rychlejší než plující mrak), sám se Bohem stal. Soudě ze samozřejmosti, s jakou během úvodní rakouské lyžovačky přelstí všechny zlosyny. Rozehřívací akce je famózní a dojem z ní nekazí ani následující minuty.

Cubby Broccoli (poprvé produkující bez Harryho Saltzmana) po Ve službách Jejího veličenstva opět vsadil na romantičtější notu, což neznamená úbytek akce, pouze větší pozornost věnovanou interakce mezi agenty 007 a XXX (1). Bondgirl neslouží jen pro okrasu, jakkoli o nějaké rovnoprávnosti pohlaví zatím nemůže být řeč. Všechna důležitá a rozumná rozhodnutí činí Bond, byť výjimečně není vůči všem nástrahám své parťačky imunní (jednou se jí nechá přelstít, ovšem bez vážnějších následků). Na skutečně emancipovanou bondovku si diváci museli počkat ještě dvacet let (Zítřek nikdy neumírá).

Chemie mezi ústřední dvojicí funguje vzhledem k „já sám“ povaze Bonda nad očekávání dobře, skoro jako v nějakém pozdějším buddy movie. A tady mi dovolte osobní a sexistickou poznámku: Anya svůj mužský protějšek výborně doplňuje také tím, co James rozhodně nemá – božská ňadra. (2)

Kromě akce a humoru zůstalo ve filmu trochu místa pro starou dobrou špionáž a tímto opatrným návratem k tradici je poznamenáno také vyprávění. Vše podstatné se nedozvídáme přímo, informace jsou chytře dávkované a teprve ze znalosti kontextu vyplyne, kdo bude mít s kým co a proti komu. Za příklad může posloužit hned předtitulková sekvence: Anin amant mluví o rakouské misi, v Rakousku je následně Bond napaden cizími agenty.

Úplně tradiční není rozlišení hodných a zlých, neboť Sověti spolupracují s Američany, jakkoli jsou ti hodní nakonec pro každý případ oděni modře a zlí červeně (na implicitní rovině ve filmu tedy studená válka stále zakódována je).

Vysoká produkční hodnota, nepochybně jeden z důvodů popularity bondovek, se v Agentovi projevuje četností a sofistikovaností technologických hraček. Jaderné ponorky v útrobách obřího tankeru představují jenom špičku ledovce. Bondův Lotus Esprit vypadá na souši stejně elegantně jako pod vodou, s designem Strombergova podmořského sídla si vyhrál Ken Adam, jinak spolupracovník Stanleyho Kubricka (kterého si tajně pozval na plac kvůli nasvícení vnitřku monumentální lodi). Nejroztomilejší technofilní scénu filmu bychom pak mohli nazvat Bond a příručka Učíme se programovat. Porozumění moderním technologiím je zkrátka nutné k přežití v moderní době. A chybami se člověk učí, chce se dodat s vyhlídkou následujícího Moonrakera.

Nejen romantický, sexy a velkolepý, ale také odlehčený je desátý Bond. Ne tolik jako předchozí Gilbertův příspěvek do série (Žiješ jenom dvakrát) a spíše parodický než sebeparodický. Schytávají to zejména Čelisti, jejichž jméno si půjčil padouchův groteskní poskok (se vzhledem Brendada Frasera, který to přepísknul s anaboliky) a jejichž jedna slavná scéna je zde napodobena, akorát s autem namísto žraloka. Jako kdyby tvůrci chtěli hollywoodským spratkům (3), jejichž tempu viditelně nestačili, říct něco ve smyslu „Jděte se bodnout se žralokem, mi máme atomovky“.

Jsou to hlavně Roger Moore, britštější než dříve, a Barbara Bach, kdo udávají jakž takž jednotný tón filmu založeného jinak na výpůjčkách. Z jiných žánrů, např. z hororu (hororově nahozené scény typu „nestartující auto“ s Jawsem, typickým hororovým monstrem) i z dřívějších filmů série, zejména Thunderballu a Srdečných pozdravů z Ruska (souboj v jedoucím vlaku, KGB, nastrčená soudružka, Orient). Pravda, na eklekticismu série částečně stojí, ale v některých filmech byla maskována umněji, což nic nemění na faktu, že Agent, který mne miloval nabízí i po letech nádherně čistou, přitom ne hloupou zábavu.

DVD
Nejvíce pobavil kratičký výběr Mooreových odpovědí z dobového interview Roger Moore: My Word Is Bond. Co věta, to hláška jako od samotného Bonda.

Padouch: 5
Bondgirl: 7
Titulky: 7
Poskok: 6
Hlášky: 7
Vychytávky: 9

Film: 80%
________________________________________________________________

(1) Ten tehdy ještě neměl tělo Vina Diesela.
(2) Nezapomenutelná scéna „Ještě jste nikdy neviděl majora ve sprše?“
(3) Nyní Spielbergovi, příště Lucasovi s jeho Hvězdnými válkami.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.