Dostaňte agenta Smarta

Posted: 30. 8. 2011 in recenze

-23, já z tebe budu mít smrt
-Stačí říct

Původně zamýšleným filmovým představitelem agenta s povolením chovat se jako vůl byl Jim Carrey. Psal se rok 1998 a z nápadu oživit na velkém plátně populární špionážně-parodický seriál Get Smart prozatím sešlo. O deset let později byl do role Maxwella Smarta vybrán Steven Carell, který je Donu Adamsovi ze seriálu nejen vzhledově podobný, ale také si zdárně osvojil jeho gesta.

Coby konzultanti na Dostaňte agenta Smarta (1) spolupracovali Mel Brooks a Buck Henry, což se bohužel projevuje méně, než by si fanoušci seriálu nepochybně přáli. Narážek pro zasvěcené bylo do filmu poschováváno poskrovnu. Pár technologických hračiček, příznačně umístěných v muzeu, vlezlá ústřední hudební melodie, jména postav a organizací, pro které pracují. Otevřeněji jsou parodovány bondovky (2), z nichž Smart pravděpodobně načerpal valnou část svých fíglů. Neuvědomuje si, že sám je svými metodami dál než agent 007: na rozdíl od Jamese „svaly především“ Bonda ví, jakou cenu mají informace a právě je využívá coby zbraní k ochraně vlastního života.

Beze změny zůstala jména, nikoliv charakteristiky postav (3). Zatímco na Smarta se ostatní nadále mohou bezezbytku nespolehnout, agentka 99 ke svému novému parťákovi rozhodně s úctou nevzhlíží a její vedlejší misí není políbit ho (4). Teprve v závěru ustane jejich „buddy movie“ popichování a dojde k onomu klišovitému přeskočení jiskry. Tento dějový vývoj, společně s faktem, že analytik Smart teprve musí získat agentský status (5), vybízí vnímat film, třebaže zasazený do současnosti, jako prequel seriálu. Uvedené klasifikaci ovšem neodpovídají narážky na staré studenoválečné časy, kdy bylo snazší padouchy, o nichž nikdo nepochyboval, že jsou padouchy, jednoduše vyhodit do luftu.

Film opakovaně a vědomě upozorňuje na proběhnuvší společenské a politické proměny. Politická satira v něm obsažená je přímočařejší než v seriálu, přesto se trochu bije s typem humoru, jenž snímku dominuje. Situační komika funguje, pokud netěží z těl herců. Totéž platí pro humor konverzační. Vtipkování o nadměrných tělesných proporcích a svobodě, jež pohlavnímu orgánu poskytuje ten který druh spodního prádla, působí jako kocovina. Úlohu vyprošťováku naštěstí plní vtipy vyšší cenové kategorie, jež pro své balancování na hraně trapnosti přesto nesednou každému (míním ony momenty, kdy někdo něco řekne, pak chvíli přemýšlí, jestli neřekl naprostý nesmysl a nakonec usoudí, že asi ne).

Těsně pod hranicí přehrávání své herectví dokázal udržet Carell, vtipný nejen svými činy a hláškami, ale také výrazem, podle něhož si ani neuvědomuje, jak absurdně jeho výroky zní. Smartova přední neschopnost, odbíhání od tématu, by se dala vztáhnout na celý film, který tak činí někdy v prospěch, někdy v neprospěch celku.

______________________________________________________________

1) český distributor se nenamáhal vymyslet název stejně dvojznačný jako originální Get Smart
2) např. souboj ve vzduchu s padouchem, který připomíná Jaws(e)
3) z těch známých nechybí ani agent 13, jehož kratičkému výstupu dodal existenciální nádech Bill Murray
4) naopak ho provokuje líbáním druhých
5) a jeho pes Tesák je teprve mazlivým štěnětem

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    No kravina je to pekna, aj zasmiat sa pri nej da.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.