Zítřek nikdy neumírá 007×018

Posted: 17. 1. 2012 in recenze

-Počkejte, jsem najatý profesionál
-Já taky

Bondův vstup do globalizovaného světa je krutý. Coby muži nadanému zejména fyzicky mu nezbývá, než plnit roli blbečka dávajícího všanc své zdraví, zatímco ostatní jenom koukají. A koukají díky všudypřítomným, snadno manipulovatelným kamerám. Nic, ropa, zlato ani jaderné zbraně, nemá v kybervěku stejnou hodnotu jako informace. Klíčové je být v obraze a neztratit přehled.

Tvůrci Bonda tímto filmem prokazují svou obeznámenost s progresivnější asijskou akční produkcí. Závěrečná třetina, kdy Bond spojí síly s čínskou agentkou v podání Michelle Yeoh, nabízí Hollywoodem přefiltrovanou ukázku tělesné hongkongské akce s lehce digitální příchutí (scéna s vrtulníkem).

Agentce Wai Lin je Bond až do povinného závěrečného objetí jako muž lhostejný. Bere ho výhradně za parťáka a jejich škorpením film místy připomíná buddy movie. Méně imunní vůči jeho šarmu je elegantní Teri Hatcher, do jejíž intimní zóny je Bond ovšem vyslán M v rámci mise, s jízlivou poznámkou ze strany Moneyppeny, která se z laškující oběti definitivně změnila v sebevědomou working girl. Více feminní bondovka zatím nevznikla.

Bond tedy ztrácí absolutní kontrolu i pokud jde o tělesnou potěchu. Trochu nevázaného blbnutí si nakonec může užít díky Q, který se z přísného patriarchy mění v hodné taťku a svému neposlušnému synkovi protentokrát svěří do pracek autíčko na dálkové ovládání. Dlouhá akční scéna, během níž Bond zkouší, co všechno jeho nová hračka umí, je ve své dějotvorné zbytečnosti kouzelná. Prostě nepředstavitelně nákladné blbnutí, jaké dokáže nabídnout jedině bondovka.

Zápletkou se Zítřek blíží politickému thrilleru, padouchem akorát není mocný politik, nýbrž ještě mocnější šéf obrovského mediálního konglomerátu. Přibližně takového, jaký chrlí jednu bondovku za druhou. Někdy je holt nejrozumnější rozum vypnout, společně s ním zapomenout na etiku a užít si sexy zábavu.

Padouch: 6
Úvodní titulky: 8
Padouchova pravá ruka: 5
Hračičky: 7
Bondgirl: 9
Hlášky: 7

Film: 75%

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.