Dnes neumírej 007×020

Posted: 14. 3. 2012 in recenze

-Já jsem pan Mord
-To je jméno na zabití

„Snažím se přežít“, pronese v jednom momentu Bond a žádná jiná hláška by nemohla lépe vystihnout, oč agent s povolením zabíjet během své dvacáté filmové mise s nasazením života usiluje. Snaží se přežít v 21. století, do něhož s Dnes neumírej vstoupil.

Snaží se tak usilovně, až zapomíná, kým a pro koho chce být. Dynamickou akcí pro dřívějším Bondem netčené mladé diváky, kteří ocení honičky namixované podobně jako hudba (zpomalení následované rychlým přetočením vpřed), nebo vzpomínkovou zábavou, která pro fanoušky a pamětníky shrnuje proměny, jež série za uplynulých čtyřicet let prodělala?

Stejně jako jeho nové neviditelné auto se Bond snaží splynout s prostředím, zapadnout mezi ostatní dobové akční filmy, zároveň zatvrzele odmítá upustit od poněkud starosvětských potěšení. Dnes neumírej je hlavně o povrchu. Co se děje pod ním za prvé není důležité a za druhé to nedává valný smysl. Nabízí se označení „observační film“: jenom sleduj, milý diváku, hledej stopy předchozích bondovek a přemýšlením nenamáhej mozek.

Příběh byl prošpikován odkazy na starší filmy i za cenu značné těžkopádnosti. Kdo neviděl Agenta, který mne miloval, pravděpodobně neocení, že Union Jack tentokráte zdobí padák padoušského miliardáře, který je pro lid objektem zasluhujícím obdiv spíše než Bond s jeho černobílým viděním světa. Nežádoucnost Bonda je zjevná již z toho, jak ho po návratu ze zajetí „odmění“ M – odebere mu povolení zabíjet (jako kdysi ve stejnojmenné bondovce) a prakticky mu zakáže dál vykonávat jeho agentské povolání.

Z neohroženého hrdiny se stává persona non grata, odepsaný muž, který musí symbolicky začít od nuly, čím také začíná cesta do hlubin bondovského vesmíru. S několika popostrčeními dříve použitého do jiného světla.

Laser oproti Goldfingerovi neohrožuje protagonistu, nýbrž první černošskou bondgirl série (1) a nezvyklá role byla přiřknuta diamantům, jimiž Bond během prologu zkrášlí tvář jistého Zaa a tím si vlastně sám vytvoří nepřítele, s nimž bude moci měřit síly. Předtitulková akce přitom výjimečně nekončí triumfem a titulky namísto pózujících nahotinek ukazují, čím si 007 prošel v severokorejském vězení (2) a umožňují věnovat pozornost něčemu jinému než Madonnině ultrapopíkovému songu. Jako kdyby nebyl čas zaplácnout několik minut filmu děj neposunujícími obrázky. Paradoxně zrovna v bondovce, která má houby děj.

Vzpomínání na staré časy, včetně pocty Bondovu skutečnému otci Ianu Flemingovi (ornitologická vsuvka na Kubě) je prokládáno akčními scénami stále více připomínajícími videohru (dokonale zbytečná, rovnou dvojnásobná demonstrace počítačové simulace, otřesné surfování na digivlnách) a snahou vybočit z nastaveného směru, porušit daná pravidla (3). Což si Bond zpočátku může dovolit díky tomu, že jako psanec není závislý na žádné organizaci a nemusí následovat ničí pokyny. Proti pravidlům se odvíjí také šermířské klání mezi Bondem a Gravesem. Opustí vyhrazený prostor, přestanou se chovat jako džentlmeni a zdemolují spoustu rekvizit.

Vzhledem k bilanční povaze filmu nepřekvapí, že je v něm ještě více než ve Zlatém oku upozorňováno na tom, kým Bond je a proč má trochu problém prosadit se v moderním světě („Mám přečtený každý tvůj pohyb“; „Sex k večeři. Smrt k snídani. To na mě neplatí.“).

Dnes neumírej je prapodivnou bondovkou, rozhodně odvážnější než sám se sebou spokojený Jeden svět, ale vzpomínající na staré časy poněkud neupřímně, protože příliš dnešně. Brosnan si zasloužil vyrovnanější rozloučení s jeho nejslavnější rolí.

Padouch: 6
Úvodní titulky: 5
Padouchova pravá ruka: 6
Hračičky: 7
Bondgirl: 6
Hlášky: 6

Film: 65%
___________________________________________________
1) nepočítaje May Day, která byla po většinu Vyhlídky na vraždu drtila kosti ve jménu padoucha
2) co udělá z Bonda čtrnáct měsíců v severokorejském zajetí? Robinsona Crusoea
3) třeba i velmi překvapujícím užitím známého převzatého songu (London Calling)

Reklamy
Komentáře
 1. Eva Pavlíčková napsal:

  Zdravím,
  zaujaly mě Vaše stránky.
  Provozujeme internetový obchod s přírodními matracemi.
  Rádi bychom s Vámi navázali spolupráci.
  Za to nabízíme jednu z těchto odměn:
  – malou pozornost jako dárek,
  – slevu na náš sortiment,
  – možnost vydělávat s námi a zapojit se do partnerského programu.
  Pro více informací mě prosím kontaktujte na e-mailu evapavlickova@nejfuton.cz nebo
  telefonním čísle: 420 513 035
  254.
  Děkuji.

  S přátelským pozdravem
  Eva Pavlíčková
  420 513 035 254
  evapavlickova@nejfuton.cz
  http://www.nejfuton.cz

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s