3x Atlas mraků

Posted: 30. 11. 2012 in co píší jiní

Jak se s jednou z nejdiskutovanějších kinopremiér posledních týdnů popraly recenzentky ve třech hlavních českých denících?

idnes.cz
(M. Spáčilová)
Film je hodnocen z hlediska jeho působení na diváka, kterého Atlas mraků podle autorky ubíjí svou obrovitostí a snahou sdělit velké pravdy, veškerá tajemství lidského bytí a objevné myšlenky (vyberte si). Spáčilová zároveň připouští, že si ve filmu každý najde své a peněz utracených za lístek nebude litovat. Dobré vědět. Recenze, jejíž ostudná krátkost pěkně vypovídá o tom, jakou pozornost Mladá fronta věnuje kultuře, se nás snaží přesvědčit, že filmy existují pouze v návaznosti na diváka. Ona je to vlastně pravda, nepodívá-li se na film nikdo, jako kdyby nebyl. Neznamená to ale, že by se namísto uměleckého díla samotného mělo hodnotit výhradně to, jaký zážitek jeho sledování skýtá divákovi.

lidovky.cz
(A. Prokopová)
Recenzi otevírá poznatek, který autorce předchozí recenze, zjevně preferující uživatelsky příjemná díla, ani nepřišel na mysl. Potěcha z některých uměleckých děl spočívá právě v tom, že se jimi čtenář/divák musí nelehko prokousávat. Zohledněn je širší kontext vzniku a (ne)přijetí filmu. Otázka, zda finanční neúspěch svědčí o obtížnosti díla, línosti diváků či nepovedenosti počinu, je moudře ponechána otevřena. Zmíněny jsou předchozí filmy trojice režisérů, do jejichž filmografie je Atlas mraků s doprovodným komentářem začleněn. Jinými slovy – recenze bere v potaz relevantní souvislosti a nepomáhá si prvním příměrem, který se nachomýtne (v předchozím textu šlo třeba o Babel). Autorka dokázala i na nevelkém prostoru (rozšířenou verzi recenze zveřejnila na svém blogu) postihnout o čem film je na povrchu i pod ním a v čem tkví jeho výjimečnost. Trochu rušivý je jenom nadbytek slov v uvozovkách, které často vypovídají o nedostatku času (nebo síly) vymyslet neméně trefné a neuvozené označení téhož jevu.

ihned.cz
(J. Bláhová)
Další, zatím nejkritičtější recenze začíná hezky zeširoka, poukázáním na lidskou touhu po „prostých pravdách“. Na dalších řádcích jde autorka naopak do detailů, v recenzích podceňovaných, ale podle mne velmi užitečných, jimiž podporuje své stanovisko (ocitování Hanksovy úvodní věty). Recenzi, která pojmenovává základní nedostatky filmu (předstíraní hloubky), škodí uspěchaný závěr (postmoderní shazování vážného tématu by zasloužilo rozvést) a příliš usilovná snaha porovnávat Atlas mraků s předchozími filmy sourozenců Wachovských, opomíjeje přitom předchozí filmy Tykwerovy. Rovněž by to chtělo dovysvětlit, co si představit za označením „matrixovský komplex“.

Skutečně hutnou recenzi, zabývající se v adekvátním rozsahu i předlohou, narací, herectvím nebo úrovni triků svým čtenářům podle mne ani jeden z deníků nabídnout nedokázal (za nejuspokojivější, ač zdaleka ne vyčerpávající považuji recenzi na aktuálně). V prvním případě jsou na vině ve stejné míře pisatelka i vedení periodika, další dva texty nemohly poukázat na všechny slabé a silné stránky filmu kvůli omezenému rozsahu kulturní rubriky, ačkoli nabízejí několik podnětných postřehů. Kdo ví, třeba si filmový Atlas mraků skutečně víc řádků nezaslouží.

Reklamy
Komentáře
  1. OLA napsal:

    Hmm asi sa zajdem na ten film podivat, ked uz mame ten Cinestar tu v meste a uvidime, kam ho zaradim..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.