Týden o filmu II (24. – 30.12. 2012)

Posted: 30. 12. 2012 in co píší jiní

V uplynulém týdnu vévodily filmovým sekcím zpravodajských serverů shrnující články typu X nejlepších/nejhorších/nejvýdělečnějších/nejstahovanějších filmů roku. Na své si přišli zejména milovníci všelijakých žebříčků a statistik, které baví vyvozovat dalekosáhlejší závěry například ze skutečnosti, že nejsledovanějším filmem v televizi byla na Štědrý den (překvapivě) pohádka. Textově chudobné příspěvky s mnoha obrázky a čísly lze ve vánočním čase, kdy se už z principu (tedy ne nutně zaslouženě) chceme odměňovat, ne trápit prací, pochopit. Stejně je ale škoda, že se (zatím) nikdo za to placený nepustil do zevrubnější analýzy stavu české či zahraniční kinematografie a kinodistribuce, jakou na Aktuálně v minulých letech vícekrát nabídnul Kamil Fila. Proklikávat se soupisy nejlepších a nejhorších filmů v sobě sice má kus provinilé (totiž filmově nevědecké) potěchy, ale v zásadě připomíná konzumaci vánočního cukroví – rychle se jím přejíte a stejně záhy nejspíš usoudíte, že jednotlivé kousky chutnají víceméně stejně (něco sladkého s něčím ještě sladším navrchu, občas s něčím středně sladkým uprostřed).

Z příspěvků na blozích, nesoucích se rovněž ve vánočně odlehčeném duchu, mne zaujala Douglasova standardně bordwellovsky precizní analýza Písně o velké lásce, příklad toho, že také o hodně starých (a navíc českých) filmech lze psát za užití moderních filmovědných metod a se strhujícím badatelským zaujetím.

Příště toho snad bude víc. Do té doby a do nového roku – hodně štěstí. Ať s filmy (což doufám), nebo bez nich (což doufám ne).

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.