Týden o filmu IV (28.1. – 2.2. 2013)

Posted: 3. 2. 2013 in co píší jiní

Neboť jsem na přínosné české texty o filmu již delší dobu neupozorňoval, budu tentokrát trochu podvádět a na úvod vyberu článek uveřejněný ještě v týdnu minulém. Kokešova kritika Lincolna je vzácná už jen tím, že se neveze s proudem, jak bývá často zvykem. Zatímco uživatelé ČSFD a mnohá mainstreamová média píší povětšinou o nudném oslavném životopisu, Kokeš nový Spielbergův film řadí po bok strhujících politických dramat typu Všech prezidentových mužů. Pečlivě vyargumentovaný, jakkoli pro laického čtenáře, uvyklého recenzentským dojmologiím, možná moc hutný text, dokazuje, že režisérovým prvořadým cílem nebyla mytologizace amerického prezidenta a důkladné nahlédnutí do jeho osobního života (střízlivě o této rovině filmu viz recenze na 25fps). Lincoln zaslouží obdiv hlavně pro elegantní všívání historických faktů do vyprávění, pro provázání postav s daty, jichž jsou nositeli. Škoda, že málokterý z aktivních českých filmových kritiků srovnatelně dbá o objektivní fakta a píše o tom, co (a jak) film skutečně sděluje, ne o svých očekáváních, dojmech, domněnkách či ideologickém nesouhlasu s neseným významem.

Mnohem patetičtější než Lincoln a mýty usilovněji stvrzující je podle mého mínění minimálně první část minisérie Hořící keř (nevylučuji, že po zhlédnutí dalších dvou dílů své stanovisko poupravím), jejímuž jednostrannému adorování se v českém tisku a na českém internetu během uplynulých dvou týdnů nedalo vyhnout. V té záplavě superlativů, které se mnohdy vztahují spíše k záslužnosti podobného počinu a k významu Palachova skutku než k formě a stylu série, pak potěší každý rozumný názor z opačné strany barikády. Hned dva názory, které nepodléhají všeobecnému nadšení, lze slyšet v tomto dílu rozhlasového pořadu Čelisti z rádia Wave.

Poslední doporučení se bude opět týkat psaného slova. Obsáhlé pojednání o knize Chris Marker se objevilo na indiefilmu. Nejedná se o tradiční recenzi, spíše o stylisticky vyzrálé a vlastními postřehy k Markerovi doplněné poznámky z četby, o výborný trailer na knihu samotnou i na dílo Chrise Markera jako takové.

P.S.: na stránkách k Cenám české filmové kritiky se již objevily tabulky informující o tom, jak který z kritiků hlasoval. K tomu za sebe snad jen tolik, že nadále nemám důvod provádět jakékoli změny v pomyslném žebříčku filmových publicistů, jejichž názor je mi blízký.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s