Blu-ray zpravodaj 1 (úvod + co pozoruhodného letos v tuzemsku prozatím vyšlo)

Posted: 2. 6. 2013 in Blu-ray, tipy

Pomalu tomu bude již rok, co se snažím bedlivěji sledovat situaci na českém i na zahraničních blu-ray trzích. Cílem je mít přehled o vycházejících discích, o jejich bonusové výbavě a vývoji jejich cen. Částečně pro to, abych si ve vlastních očích ospravedlnil své prokrastinační brouzdání po webech s blu-ray recenzemi, částečně pro to, abych také ostatní upozornil na tituly, kterým se vyplatí věnovat pozornost a peníze, rozhodl jsem se o svých „nálezech“ psát na tomto blogu. Budu se snažit upozorňovat na cenově výhodné nabídky na českých (a sem tam i zahraničních) e-shopech, na disky, které by se potenciálně mohly stát chloubou vaší filmotéky, případně na rozdílnou bonusovou výbavu českých a zahraničních vydání některých BD.

Půjde-li o technické provedení disků (obraz, zvuk), budu se převážně odvolávat na weby, které o těchto aspektech píší, neboť sám nemám dost trénované oči a uši, abych dovedl o kvalitách obrazu a zvuku zasvěceně referovat, jakkoli se audio a video provedení disku do celkového zhodnocení, zda koupit/nekoupit vždy snažím zahrnout. Primárně se tedy budu věnovat bonusové výbavě, která má někdy hodnotu primárně pro filmové fanoušky, občas však také pro filmové vědce. Bonusy zpravidla představují hlavní obohacení filmového zážitku oproti zhlédnutí v kině, případně z jiného zdroje a alespoň pro mne jsou – společně se sběratelskou slabostí – stále dost pádným důvodem, proč si filmy pouze nestahovat (byť legálně), ale občas také investovat do jejich „fyzického“ vlastnictví.

Nebudu-li psát o discích, které sám vlastním (třeba formou stručných recenzí), vynasnažím se informace čerpat z více zdrojů, a následně je zprůměrovat. Vycházet budu primárně z recenzí na Blu-ray.com, High-Def Digest, The Digital Fix, DVDBeaver, Blu-rayDefinition a DVD Talk. Za relevantní zdroj tuzemských BD novinek považuji s obdivuhodnou vytrvalostí vedený blog Petra Soukupa Zóna a užitečné informace o výbavě nově vycházejících disků se lze dozvědět z video-recenzí na YouTube kanálu FilmArenaFans. Další dva weby, o nichž vím a které se věnují blu-ray diskům, jsou HDmag a Blu-space.

Na úvod shrnutí titulů, které vyšly v České republice od začátku letošního roku, a za které se vyplatí utratit poctivou (i jakoukoli jinou) prací vydělané peníze.

Hledá se Nemo: v porovnání s třídiskovou verzí ze Států (2 BD + DVD) působí tuzemská jednodiskovka jako chudý příbuzný, pokud ale nevlastníte dvoudiskové DVD vydání, minimálně kvůli úchvatným HD obrazům podmořského světa bych do tohoto BD investoval

Legenda o Mulan: jedna z nejpovedenějších moderních disneyovek se dočkala velmi poctivě udělaného disku, který lze na některých e-shopech pořídit za cenu lehce nad tři stovky

Lincoln: velmi potěšující bylo zjištění, že jeden český disk obsahuje všechny bonusy, které jsou k nalezení na exkluzivní čtyřdiskové edici vydané v USA (2 BD + 2 DVD); jestli si na tyhle blbůstky potrpíte, na e-shopu FilmArena k disku dostanete bonus v podobě převážně obrázkového bookletu

Pulp Fiction: sympatická cena, hromada bonusů (které obal tají), slabší obraz

Skyfall: nejvyšší možná kvalita obrazu a zvuku, dva audiokomentáře, hodinový dokument o natáčení

Svět zítřka: s výrazným zpožděním oproti zbytku světa jsme se dočkali vydání retro sci-fi (oxymorón?), které má přes spoustu much své kouzlo – potěší obraz, zvuk i česky otitulkované bonusy

Za zmínku dále stojí:

Zklamáním pro mne byl Velký útěk, obdařený průměrným obrazem a prakticky stejnou bonusovou výbavou jako kdysi DVD dvoudiskovka.

Jestli si nepotrpíte na český dabing/české dabingy, zdejší vydání Wilderova Bytu vás zřejmě nenadchne. Doufejme, že vydání anglické, ohlášené na konec července, bude mít stejné bonusy jako to americké, tj. mimo jiné komentář filmového historika.

Bídníky jsem zatím neviděl, kvůli pěknému digibooku se soundtrackem bych si je nicméně rád pořídil. Nestát ovšem onen digibook absurdních sedm stovek (a nějaké drobné).

Alespoň za výprodejovou cenu bych si coby člověk se slabostí pro muzikály pořídil BD Jesus Christ Superstar, ačkoli mne výbava edice k 40. výročí rozhodně nerozradostnila.

Dobrou bonusovou výbavu si vysloužil ne až tak dobrý film Gangster Squad – mj. se můžete těšit na padesátiminutový dokument o skutečném Mickeym Cohenovi.

Nespoutaný Django pro mne byl počtem a rozsahem bonusů zklamáním, o koupi začnu uvažovat zřejmě až poté, co bude vydán v nějaké větší tarantinovské kolekci.

Potěšily mne česky otitulkované bonusy Jacka Reachera, které jdou více do hloubky, než je u současných katalogových titulů zvykem. Dozvíte se o rozdílech mezi knižní předlohou a filmem, o režisérově (dnes) ojedinělém přístupu k akčním scénám (nevytvářet akci jenom střihem) nebo o důvodu, proč byl do padoušské role obsazen Werner Herzog a proč toho ve filmu moc nenamluví.

Příště bych chtěl nabídnout výběr skutečně must-have BD, dostupných převážně z Anglie.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.