Blu-ray zpravodaj 3

Posted: 19. 6. 2013 in aktualitka, Blu-ray

Neboť blu-ray disky zpravidla rozbaluji dlouho po jejich zakoupení, (1) teprve nyní jsem se dostal k dvojici dříve zakoupených BD. Superman: Film se dal ještě na konci minulého roku pořídit za sympatických 199,- (teď cena o padesátikorunu stoupla). Disk kromě režisérského sestřihu filmu (+cca 8 minut) obsahuje audiokomentář režiséra a scenáristy, od jehož přehrání mne prozatím odradila absence jakýchkoli titulků. Základ bonusové výbavy tvoří dvojice půlhodinových dokumentů o přípravě projektu a jeho natáčení. Solidní, nijak oslnivé. (2)

Druhým rozbaleným diskem byl Hugo a jeho velký objev. Čekání na pád ceny se vyplatilo také v tomto případě. Namísto původních čtyř stovek jsem zaplatil pouze 249,- (také v tomto případě na některých e-shopech cenu o padesátikorunu stoupla). Největší radostí je samotný film se špičkovou kvalitou obrazu i zvuku, náladu ale dokáži nakrátko zlepšit také nepočetné bonusy. Je jich celkem pět a dohromady trvají necelou hodinu. Jeden z nich je standardním filmem o filmu (resp. nadstandardním, protože s takovým cinefilním zaujetím pro téma filmu jako Scorsese mluví snad už jenom Tarantino), druhý je velmi stručným shrnutím života a díla Georgese Meliése, který toho o slavném kouzelníkovi, režisérovi a vynálezci neříká o mnoho více než Scorseseho film. Nejpoučnějších pro mě bylo dvanáct minut dějepisu o automatonech, primitivních mechanických robotech. Nejvíce pobavila recese Sachy Barona Cohena, který výstižně paroduje herecké primadony, když si stěžuje, jak nesnesitelné bylo natáčení.

Britské e-shopy již mají skladem BD s dosud nepřekonaným soudním dramatem 12 Angry Men. Disk s nepříliš slušivou (barevnou) přední stranou se sice nemůže rovnat disku bohatěji vybavenému disku od Criterionu, ale za cenu pod 10 liber (na Amazonu dokonce pod 8) dostanete alespoň krátký a nepříliš hodnotný film o filmu a (bohužel neotitulkovaný) audiokomentář historika, který svůj text zřejmě čte, což mu umožňuje zabíhat do nečekaných detailů. Větším zklamáním je anglické vydání BD The Last Temptation of the Christ, které nejenže nemá bonusy, který by stál za pozornost (například criterionovský audiokomentář Scorseseho), ale navíc kazí dojem z filmu průměrnou kvalitou obrazu.

Na českých e-shopech již delší dobu žádná pozoruhodná novinka, ani sleva dost výrazná, aby zasluhovala pozornost. Pozitivní ovšem je, že by u nás v srpnu měla vyjít Tootsie. Zřejmě půjde o tutéž českými titulky vybavenou edici, kterou si ti méně trpěliví již objednali z Německa.

__________________________________________________

  1. Z důvodů časových i pro to, abych „rozložil“ radost z každého BD do více fázi (objednání, koupení, rozbalení, puštění), což je – přiznávám – trochu bizarní a dosti nerozumné. Zatím jsem nicméně nenarazil na poškozený disk, který by bylo třeba reklamovat, takže mne od delších časových prodlev mezi koupením a rozbalením nic neodrazuje.
  2. Pobavil mne jeden rozpor ve výpovědích přizvaných. Zatímco Tom Mankiewicz, kterého si Donner přizval k úpravě Puzova scénáře, v prvním dokumentu mluvil o vážném (a tím ojedinělém) pojetí Supermana, John Williams v dokumentu druhém poukazuje na skoro parodický náboj filmu, jimž se také řídil při komponování hudby.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.