Blu-ray zpravodaj 6 (nakupování v Evropě)

Posted: 17. 8. 2013 in Blu-ray

Kdokoli to s doplňováním své blu-ray sbírky myslí vážně, zřejmě již dávno zjistil, že nelze spoléhat výhradně na chudou nabídku tuzemských distributorů, kterým se výpravnější edice vyplatí jenom (a kdoví jestli) u nejkomerčnějších masovek, kteří kvůli úsporám zeštíhlují výbavu disku na nezbytné minimum a kteří se nerozpakují na BD nevydat i veskrze kladně hodnocené katalogové tituly (z poslední doby Nic nás nerozdělí a Vedlejší účinky). Jak to vypadá s nakupováním blu-ray filmů v jiných evropských zemích?

Jako optimální místo k online i osobním nákupům disků s filmy se mi již několik let jeví Anglie. Výběr velký, ceny příznivé, až na občasnou absenci anglických titulků (viz předchozí příspěvek) bez problémů se srozumitelností (pakliže ovládáte angličtinu). Ve Švýcarsku a Francii jsou oproti Albionu BD předražené (i za ten nejlevnější disk zpravidla zaplatíte minimálně deset Euro). Třebaže pár francouzských disků od Arte Vidéo nebo Carlotta Films náleží mezi blu-ray elitu, anglické titulky na nich nejsou pravidlem, spíše vzácností. Chabou útěchou za přemrštěné ceny (pro Nefrancouze) je ve Francii bonus v podobě DVD kopie filmu u dlouhé řady titulů (více než v Anglii nebo Německu). Rovněž  „intelektuálních“ digibooků vychází ve Francii více než v jiných evropských státech (1).

Němci mají filmy rádi. Soudím tak z dlouhých front před pokladnami tamějších kin i z pestré palety míst, kde si v Německu můžete BD koupit. Netřeba se spoléhat výhradně na mamutí obchodní řetězce s elektronikou (Saturn, MediaMarkt), které navíc nemají „srovnané“ ceny, takže se jich vyplatí obrazit více (1). Širokou nabídkou dokáže překvapit také síť drogérií Müller nebo jakýkoli větší Kaufland (2). Němci mají očividně slabost pro plech (3). Ve steelboocích nevydávají jenom velkostudiové žánrovky, ale i menší filmy, často za zlomek ceny, za kterou jsou steelbooky coby exkluzivní zboží nabízeny u nás (4). Nevím, jak je tento seznam všech německých steelbooků spolehlivý, představu o množství takto vydaných filmů si z něj ale udělat můžete.

Zlevněné BD se vyplatí nakupovat ve Finsku, kde modré disky nejsou – oproti jiným, pro život údajně nezbytnějším komoditám – až tak drahé. Problém spíše budete mít s hledáním obchodního centra dost velkého na to, aby v něm byl i nějaký filmový, případně alespoň zčásti filmový obchůdek. Ačkoli z finsky popsaných disků mnoho nevyčtete (zvlášť, pokud film nese namísto původního finský název), podle artworku na obalu byste se měli orientovat bez problému a stejně bezproblémově lze ze zadní strany vyčíst, zda film disponuje anglickými titulky. Totéž (podivné trsy písmenek na obalu) platí pro disky v Maďarsku, které jsou ale oproti těm finským levnější a s větší pravděpodobností na nich sem tam naleznete dokonce i české titulky.

Na Slovensku ani na Sicílii jsem na žádné BD nenarazil.

V dalších cizích evropských zemích jsem BD zatím shánět nezkoušel.

_______________________________________________________________________

  1. Patří-li například Tenká červená linie a Strom života k filmům, které si o knížku přímo říkají, Francouzi jejich prosby vyslyšeli. Neméně mne láká Manhattan, Annie Hall, 12 rozhněvaných mužů nebo Půlnoční kovboj.
  2. Například u poslední dílu Nolanovy batmanovské trilogie činil rozdíl ve dvou MediaMarktech nikoli zanedbatelná 3 Eura.
  3. V jednom z nich jsem zcela nečekaně narazil na BD Skyfall za příjemných 10 Euro.
  4. Zda jde o symptom nějakého dalekosáhlejšího psychologického jevu, netuším.
  5. Například „plechový“ Red State Kevina Smithe bylo možné v Saturnu na Alexanderplatzu pořídit za nějakých 7 Euro.
Komentáře
  1. OLA píše:

    Toz ten Strom zivota by som tezt kupila mozno aj v dreve nielen v plechu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.