Nejlepší filmy a seriály roku 2014

Posted: 26. 12. 2014 in žebříčky

NEJLEPŠÍ FILMY

Kritéria výběru: filmy natočené nejpozději v roce 2013 a uvedené v letošním roce do české kinodistribuce, na DVD/BD, případně na některé z mnoha filmových akcí (jedinou výjimku představuje vynikající dokument Jodorowsky’s Dune, který se k nám stěží kdy dostane).

TOP 20

1. V nitru Llewyna Davise (Inside Llewyn Davis, 2013) – možná nejlepší chcípácký film, který ale rezignovanost hlavního hrdiny, vedlejší postavy vlastního životního příběhu, dokáže obhájit. Vizuálně semknutá, nádherně posmutnělá existenciální komedie s výborným soundtrackem. Když se mě příště někdo zeptá, jaké mám pocity ze života, vesmíru a vůbec, pustím mu tuhle melancholickou hudební odyseu. Více v mém komentáři na ČSFD.

2. Nebraska (2013) – neuhýbavé rodinné drama a hodně suchá komedie jsou sladěny dohromady nádherným vizuálem černobílé westernové balady – nová americká klasika. Pomalý film o tradičních hodnotách, který dokáže být dost krutý i hodně vtipný, aniž přestal působit nenuceně. Širokoúhlý, vysoce kontrastní černobílý obraz dodává Nebrasce poetický nádech a navrací nás do časů, kdy ještě byly v módě filmy založené na hercích, příběhu a promyšlených záběrových kompozicích s několika významovými vrstvami. Krásně věcný a nesentimentální film, na který se bez obav můžete podívat se svými rodiči. Více v mém komentáři na ČSFD.

3. Nejhledanější muž (A Most Wanted Man, 2014) – vítaná vyprávěcí alternativa k hollywoodským žánrovkám. Dobrou hodinu trvá, než se vykrystalizuje zápletka s jasným cílem, k němuž se ale různé zájmové skupiny chtějí dobrat různým způsobem. Fíglem filmu je, že zohledňuje primárně činnost jedné z těch skupin a jen v náznacích prozrazuje, co chystají ostatní. Zatímco sledujeme drobné manipulace a zrady důvěry hlavních hrdinů, chystá se v pozadí velká zrada. Zrazeny přitom v závěru nejsou jenom postavy, ale i divák, který na základě informací, jež jsou mu poskytnuty jako směrodatné, podobné vyústění nečeká. Ve vztahu ke smrti P. S. Hoffmana má film navíc jeden z nejvíce zdrcujících konců, jaké jsem za dlouhou dobu v kině zažil. Více v mém komentáři na ČSFD.

4. Křížová cesta (Kreuzweg, 2014) – až do krajnosti realistické drama a zároveň provokativní novozákonní alegorie. Nikoli film křesťanský, nebo protikřesťanský, ale ambivalentně vyznívající zamyšlení nad hranicí mezi sebedestruktivním odhodláním (připomínajícím anorexii) a tupým dogmatismem. Obdivuhodná stylistická ukázněnost (14 statických obrazů, 3 krát kamera v pohybu), otevřenost více typům čtení (pro někoho může jít dokonce o cynickou komedii) a hlavně velmi důležité tázání se po smyslu a udržitelnosti (jakékoli) víry v dnešní domněle postideologické době.

5. 12 let v řetězech (Twelve Years a Slave, 2013) – zpasivnění hrdiny jako základ vyprávěcího konceptu a velká výzva pro diváka čekajícího aktivně konajícího protagonistu. Redukce Solomona na trpící tělo nám nemusí být příjemná, ale přesně o to jde. Nakládání s postavou podtrhuje sdělení filmu, který zacházení s člověkem jako s neživým objektem odsuzuje bez většiny tradičních úliteb akademickému zpracování problematiky rasismu. Více v mém komentáři na ČSFD.

6. Jodorowsky’s Dune (2013) – zábavný a vizuálně nápaditý vhled do několika napůl šílených a napůl geniálních uměleckých myslí. Film o natáčení filmu, který nikdy nevznikl, ale přesto si díky oživlým storyboardům a sugestivnímu hudebnímu doprovodu dokážete živě představit, jak by Jodorowského Duna vypadala. Poctivé, láskyplné, ale nikoli jednostranně adorační uchopení tradičního „making of“ formátu s mluvícími hlavami. Jestli už jste přestali, po tomhle dokumentu zase začnete milovat film a všechny cvoky, kteří mu oddali své životy. Více v komentáři na ČSFD.

7. Interstellar (2014) – obrovsky ambiciózní výprava za hranice lidského vědění se svou montáží (a obecně způsobem propojování záběrů, scén a větších celků) blíží experimentu, třebaže jde stále o maximálně srozumitelné a velmi doslovné sci-fi pro (skoro) celou rodinu. Myšlenky nesené filmem sice neodpovídají velkoleposti jejich prezentace, ale stejně – intenzivnější pocit bytí v kosmu než během IMAXovské projekce Interstellar jsem měl pouze u Gravitace. Více zde na blogu.

8. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, 2013) – nezřízené filmové orgie. Přemíra vypravěčská i stylistická. Film, který se nezastaví (před ničím). Největší mainstreamová provokace (protože odmítá k protagonistovi zaujmout dost jasný etický postoj). Scorsese řádí jako za mlada. Více v mém komentáři na ČSFD.

9. Zmizelá (Gone Girl, 2014) – každým střihem, každou záběrovou kompozicí precizní vyprávění o vyprávění. Oproti předloze chladnokrevnější k postavám a tematicky chudší, ale na druhou stranu více akcentující campovou složku příběhu, který zvlášť ke konci prostě nelze brát vážně. Cynický thriller pro dospělé diváky je zároveň jedním z nejupřímnějších amerických filmů o manželství, jakkoli jsem měl – jako u všech Fincherových filmů – pocit, že režisér straní mužům, kteří se ze všech žen světa nakonec mohou spolehnout jenom na svou sestru. Smůla, pokud žádnou nemají. Více zde na blogu.

10. Snowpiercer (2013) – postapokalyptická žánrová všehochuť s dechberoucími vizuálními nápady, úžasnou dynamikou a smysluplným anti-kapitalistickým poselstvím o revoluci požírající své děti. Kdyby v sobě každý hollywoodský spektákl měl alespoň zlomek nápadů Snowpiercera, budu – na rozdíl od bratrů Weinsteinových, kteří distribuci filmu dost zbabrali – navěky spokojen. Více v komentáři na ČSFD.

11. Captain America: Návrat prvního Avengera (Captain America: The Winter Soldier, 2014) – ozvuk paranoidních sedmdesátkových thrillerů ve spektakulární městské akci.

12. Godzilla (2014) – větší věrnost originálu, než byste od hollywoodského blockbusteru čekali.

13. Zátah 2 (Serbuan maut 2, 2014) – Vojna a mír martial arts filmů.

14. Zimní spánek (Kış Uykusu, 2014) – podobně excesivní film jako Vlk z Wall Street, pouze s divadelními konverzacemi namísto orgií.

15. Chlapectví (Boyhood, 2014) – sympaticky přímočarý a neokázalý dvanáctiletý výřez ze života jednoho obyčejného kluka.

16. Dočasný domov (Short Term 12, 2013) – jeden z mála amerických indie filmů, v němž si režisér neřeší vlastní komplexy, ale bere v potaz i okolní svět – civilně a citlivě.

17. 22 Jump Street (2014) – nepsané pravidlo, že každý současný sequel by měl v jisté míře reflektovat, že je sequelem, zde bylo dovedeno ad absurdum, (meta)komedie roku.

18. Strážci Galaxie (Guardians of the Galaxy, 2014) – trochu retro space opera s postavami, na které nezapomenete pár hodin po projekci.

19. John Wick (2014) – krystalicky čistá akce a nejlepší mužské melodrama letošního roku.

20. Pod kůží (Under the Skin, 2013) – film z jiného vesmíru.

Čestná zmínka: Nymfomanka, část II. – režisérský sestřih (2013), K oblakům vzhlížíme (2014), O násilí (Concerning Violence, 2013), Kouzlo přítomného okamžiku (The Spectacular Now, 2013), Ona (Her, 2013), Predestination (2014), Vášeň mezi řádky (The Invisible Woman, 2013), Chybějící obraz (L‘Image manquante, 2013)

Neviděné filmy, které by se mohly dostat do TOP 20: Zázraky, Divoké historky, 71, Únos Michela Houellebecqa, Slepá

NEJLEPŠÍ SERIÁLY (jedinou podmínkou výběru bylo uvedení nejpozději v roce 2013)

TOP 10

1. Rick and Morty (2013) – nekorektní společenská a mediální satira v seriálu, který mne dokázal překvapit každou novou epizodou. Ať humorem, výstavbou příběhu nebo vizuálními nápady. Letos jsem neviděl žádný jiný neexperimentální televizní nebo filmový počin, který by takto zvesela ignoroval všechny (tematické) hranice a (vyprávěcí) normy.

2. Trabantem Jižní Amerikou (2014) – komedie, dobrodružný film i nervy drásající thriller se sympatickou partou cvoků ze tří středoevropských států. Poučné (klasický cestopis ale nečekejte), zábavné, tak návykové, že bych rád absolvoval i cestu zpět.

3. The Fall I + II (2013, 2014) – znepokojivě vyrovnaná hra tvrdé detektivky a ještě tvrdšího psychopata. Duální vyprávění a stylistické paralely ojedinělým způsobem zdůrazňují, že kdo chce lapit maniaka, musí přemýšlet jako on. Zároveň jde o psychologicky nejlépe odstíněnou a nejvěrohodněji zahranou krimi sérii. Více zde.

4. John Oliver: Co týden dal a vzal (2014) – jak uchopit velká a vážná témata, aby byla srozumitelnější? Se zdravým rozumem a pronikavým humorem. Přínosnější (a nesrovnatelně zábavnější) než jakékoli standardní televizní zpravodajství.

5. Knick: Doktoři bez hranic (The Knick, 2014) – obrazy civilizačního rozkladu v lékařském seriálu, který nedělá kompromisy. Syrový styl, neomezovaný cynismus a postavy, z nichž každá je poněkud svině. Více zde,

6. Temný případ (True Detective, 2014) – vypravěčský klenot, který sice postupně rezignuje na ambiciózní narativní spletitost a extrémně nihilistickou atmosféru zmaru (a iritoval mne stereotypními ženskými postavami), ale vtahující je až do konce.

7. Top of the Lake (2013) – skica jedné prohnilé society a tajuplná detektivka, jejíž náladu a vývoj určuje ženská senzibilita. Rukopis Jane Campion nepoznáte jen z toho, že většina chlapů jsou zde hovada (ne ovšem karikatury), ale také podle komplexnosti různorodých ženských postav.

8. Fargo (2014) – ke konci stále více nucené (v nakládání s postavami) a celkově nevyrovnané prokládání temné krimi černou komedií se ve svých nejlepších momentech dostává na úroveň filmů bratrů Coenových.

9. Orange is the New Black (2013) – pestrý svět ženského vězení nahlížen s humorem a bez předsudků. V zásadě mýdlová opera, ale s autentickými postavami a smysluplnými dějovými zvraty. Více zde.

10. Kancelář Blaník (2014) – funkční politická satira, která z jednoduchého a neustále variovaného schématu vytěžuje nezapomenutelné – a svou schopností bez okolků pojmenovat, co mají naši ústavní činitelé za problém – směle ostré hlášky.

Čestná zmínka: Kancl (2014), České století II (2014), Hledání (Looking, 2014)

Neviděné seriály, které by se mohly dostat do TOP 10: Malej Quinquin, The Missing, Power, Olive Kitteridgeová, Transparent, You’re the Worst!, The Affair

OSTATNÍ KATEGORIE

Nejlepší filmové scény

Godzilla – HALO jump
Grandhotel Budapešť – honička na saních.
Nejhledanější muž – konec
Pod kůží – svádění v černé místnosti
Snowpiercer – bitka se sekyrami
X-Men: Budoucí minulost – Quicksilver si hraje v kuchyni
Zmizelá – monolog (o) úžasné Amy
Zprávař 2 – superhvězdný souboj televizních týmů

Nejlepší filmové herecké výkony (nezávisle na velikosti role)

Patricia Arquette – Chlapectví
Haluk Bilginer – Zimní spánek
Marion Cotillard – Dva dny, jedna noc
Anne Dorval – Mami!
Brendan Gleeson – Kalvárie
Tom Hardy – Locke
Philip Seymour Hoffman – Nejhledanější muž
Scarlett Johansson – Pod kůží
Brie Larson – Dočasný domov
Rosamund Pike – Zmizelá

Nejlepší televizní herecké výkony

Gillian Anderson – The Fall I+II
Marek Daniel – České století II
Jamie Dornan – The Fall I+II
Martin Freeman – Fargo
Václav Kopta – Kancl
Matthew McConaughey – Temný případ
Elisabeth Moss – Top of the Lake
Clive Owen – Knick: Doktoři bez hranic
Billy Bob Thornton – Fargo
Allison Tolman – Fargo

Nejlepší kamera

Sean Bobbitt – 12 let v řetězech
Bruno Delbonnel – V nitru Llewyna Davise
Benoît Delhomme – Nejhledanější muž
Hoyte Van Hoytema – Interstellar
Phedon Papamichael – Nebraska

Nejlepší soundtrack

Chlapectví
Mami!
Strážci Galaxie
Vlk z Wall Street
V nitru Llewyna Davise

Co ještě mě letos potěšilo: druhá řada Českého století a diskuze, kterou vyvolala, dokudrama Televise bude!, návštěva Davida Bordwella v Praze (a A2 věnovaná Bordwellovi), zprovoznění HBO Go na UPC, filmová přehlídka Be2Can, Darth Vader na obálce Cinepuru, knihy Filmová kultura severního trojúhelníku (P. Skopal) a Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (Z. Hudec), české dokumentární filmy, Louis C. K. (kterého jsem v plném rozsahu objevil teprve letos)

Největší filmové urážky (inspirováno každoročním žebříčkem Reverse Shot)

Babovřesky 2
Krok do tmy
Něžné vlny
Všiváci
Železná srdce

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.